Obchodování komodit (a možná nejen komodit) je plné úspěchů, ale také omylů. Když budete mít úspěchů alespoň tolik, jako omylů, a budete-li mít správně nastavený money management, pak budete zřejmě spokojeným obchodníkem. To je asi nejdůležitější pravidlo, které by mě obchodník ctít.
Letošní rok je v komoditách složitý a nabízí spoustu příležitostí k tomu, aby člověk měl pravdu a také k tomu, aby se šeredně spletl. I mě pár věcí vyšlo. Před čtrnácti dny jsem zde předvídal růst ceny zlata. Stalo se. V hlubokém létě jsem naopak mluvil o pravděpodobném konci růstu akciových trhů a jejich následném poklesu. I to se stalo. Úspěšný jsem byl s analýzou také v případě aktuálního poklesu cen ropy a růstu (byť nijak dramatického) cen kukuřice. Aktuálně věřím v růst ceny sójové moučky. Stane se? Nevím. Nechám se překvapit.
Dnešek je ale spíš mým masochistickým představením a ukázkou toho, co se nepovedlo. Na počátku prázdnin jsem na základě analýzy COT reportu vstoupil do krátké pozice na pomerančovém koncentrátu.
Trh byl tehdy v na přechodu delšího sestupného trendu a rodícího se růstového. Pozvolna tvořil vyšší dna a také vyšší vrcholy. Commercials byli již nějakou dobu silnými prodejci a dávali tak najevo své přesvědčení, že ceny jsou aktuálně přestřelené a můžeme se dočkat nějaké korekce.
O tom, že je trh drahý mně dostatečně přesvědčil i dříve neomylný FutTrend. Na jeho signály se dalo na tomto trhu skutečně spolehnout, a to zejména ve spojení se COT reportem. Proto jsem tedy přešel na denní graf a hledal do takového obchodu vstup.
Tradičně vstupuji do takových obchodů velice konzervativně a čekám, až trh překoná „klikatou“ čáru, která letní růst cen pomerančového koncentrátu podporovala, uzavře pod ní a teprve pak se rozhoduji o vstupu. Tentokrát mě ale ke vstupu zlákal na grafu vyznačený bar s velice malou vzdáleností mezi open a close cenami a vysokou rangí. Kdo četl moji knížku ví, že takové bary se často vyskytují na konci trendů, kde je silný optimismus kupců zchlazen skutečně silnými prodeji. A kdo to může tak silně prodávat? No přece Commercials! Neodolal jsem a vložil vstup pod její low.
Výsledky mého počínání ukazuje graf protažený do budoucnosti. Vstup je v něm opět vyznačen. Obchod mně zpočátku dělal radost, ale jen několik dní. Pohyb ovšem nebyl dostatečný k uzavření požadovaného profitu a posléze se trh vydal na druhou stranu a trefil můj posunutý stoploss příkaz. OK, máme ztrátu. Velikost činila něco přes 800USD na kontrakt.
Jakou jsem udělal chybu? V principu žádnou. Provedl jsem správně analýzu, usoudil na budoucí pohyb trhu a vybral jeden z používaných (byť ne příliš často používaných) vstupů. Zbytek již není plně v mých rukou. Pozici řídím posouváním stoplossu a to je tak vše, co mohu dělat.
O svých dalších ztrátách jsem psal na začátku března v příslušném článku. Nebyly velké a vesměs byly důsledkem toho, že se trh sice pohnul mým směrem, ale pohyb nebyl dostatečně velký k tomu, abych vybral zajímavý profit. Poté se kolo dějin otočilo a já vystoupil s malou ztrátou, nebo na nule, jako v případě cukru. Tady se otevřený profit pohyboval kolem 800USD na kontrakt, ale pak se trh otočil a byla z toho hezká nula.
Možná tady jeden společný jmenovatel skutečně je. Letos se ceny často pohnuly tam, kam jsme chtěli, ale ty pohyby nejsou častěji než v minulosti dostatečně velké k tomu, aby mělo smysl takové zisky z trhu vybírat. A jsme u toho, co jsem již několikrát psal. Letošní rok je složitý. Silné downtrendy se lámou a možná postupně přecházíme k růstovým trhům. To je spojené s obchodně nejistým obdobím. Ale i v něm se dá celkem slušně existovat.
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!
——————————-
Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:
Vstupte do mého komoditního kurzu!
———————
Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.