Jak je to se zlatem

Poslední vydání COT reportu přede mě postavilo otázku. „Pechu, co to zlato? Není čas ho koupit?“ Odpověď je dvojaká. Ano i ne. Pojďme se na to podívat.

GOLD

Graf ceny zlata doplněný o COT commercials říká, že z těžařů a zpracovatelů žlutého kovu se stali poprvé od loňského prosince silní kupci. Prudká korekce, které jsme byli nedávno svědky srazila cenu zlata na takové hodnoty, na nichž se již těžařům zlata nechce příliš prodávat. Naopak pro zpracovatele zlata je aktuální hodnota jejich kovu natolik zajímavá, že se z nich na trhu stali mimořádně silní kupci. A podle jejich informací nemá na těchto cenách příliš smysl zajišťovat proti poklesu hodnoty ani svoje zásoby.

gold jednicka

Jako „jasný BUY“ vidí zlato i další z mých indikátorů, kterému říkáme pracovně „jednička“. Jeho úspěšnost byla v minulosti zcela mimořádná a tak není důvod mu nevěřit.

Tomu, že se pokles cen zlata možná zastavil nasvědčuje také indikátor, který sleduji v Excelu a vytvořen z čistých pozic.

GOLD RSI

K důležitým obratům na trhu často docházelo v situacích, kdy indikátor dosahoval do svých extrémních hodnot na 30 a 70 bodech.

GOLD RSI chart4

Jak to vypadalo u zlata na třicítce ukazuje další obrázek. Neříkám, že je to chirurgicky přesné, ale jako nápověda je to dost dobré.

Pozitivní informaci vysílá také open interest. Ten poměrně prudce klesá a naznačuje, že by se doba vybírání zisků z devítiměsíčního růstu ceny zlata mohla končit. V takovém případě by se trh vyčistil a nic by nebránilo dalšímu zdravému růstu.

Konec poklesu signalizuje i můj „End of Trend“ indikátor.

EoT Gold

Jeho hodnota se vyšplhala nad šedesátku, a to byl v minulosti čas, kdy trendům většinou zvonil umíráček a hlavní pohyb byl již minulostí.

Skoro vše tedy vypadá dobře, ale s nákupem futures kontraktu zatím počkám. Jsou věci, které mě ještě nepřesvědčily. Třeba čisté pozice large traders by mohly vypadat jinak, FutTrend zatím netvrdí, že by bylo zlato nějak mimořádně levné a hlavně…. Chybí vstup. Nevylučuji, ale, že s brzy objeví :).

Jiná je situace i mého stálého alokačního portfolia, o kterém jsem psal před několika týdny. Tam jsem, pod tíhou důkazů, pozici ETF zlata již navýšil a nyní je na pěti procentech z hodnoty portfolia. Hraniční zastoupení kovů mám na 10% a není tak problém ještě posílit.

 

Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

———————

Jak jsem se dostal k obchodování komodit? Moje  „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Radek napsal:

  Dobrý den, jaké prosím používáte nastavení COT? Pokud nastavím na 3 roky (156weeks), tak u Commercials je 35,28 a né Vašich 96.

  Používáte pro různé komodity různé délky COT? Děkuji za odpověď. A přeji mnoho dalších úspěchů.

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Zdravím Radku,

   je to tak. Larry mě naučil používat pro konkrétní komodity nebo skupiny, konkrétní délky COT reportu. Neznamená to ale, že by bylo něco špatného na tom používat standardně jednu pro všechny komodity. COT funguje dobře i na 156 týdenní periody. Je to hlavně věcí obchodníka a jeho povahy, zda chce mít více obchodů (kratší periody) nebo méně (delší periody).

   Vašek

 2. Radek napsal:

  Děkuji Vašku, a bylo by prosím možné sdělit, jaké „základní“ nastavení COT reportu používáte pro dané komodity – kolik weeks?

  zrniny, softs, masa, kovy…

  Pokud to tedy není nějaké tajné. Děkuji moc.

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Radku nezlobte se, ale nemohu to zveřejnit. Je to zodpovědnost k těm, kteří si koupili kurz a měli by nyní pocit, že to co si koupili, dávám zadarmo. V principu ale není nic špatného na tom používat jen jeden time frame pro všechny komodity.Jen ty krátké vám budou dávat hodně signálů a budete muset najít, jak odfiltrovat šumy, kterých je tam zejména v trendech dost. commercials jsou na krátkých rámcích třeba v uptrendech neustále nalepení na nule coby extrémní prodejci a je na traderovi, aby si s tím poradil.

   Mějte se super

   Vašek

 3. Mirek napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se přihlásit na Váš komoditní kurz COMPLETE. Bohužel mě to v objednávce nakonec odkazuje na kurz BASIC. Psal jste, že kurz COMPLETE budete otevírat začátkem 2017, můžete mi prosím na něj poslat link. Děkuji

  Hezký den

  • Václav Pech Václav Pech napsal:

   Dobrý den Mirku,

   pokud je mi známo, bude COMPLETE komoditní kurz otevírat někdy po novém roce. Můj odhad je někdy na konci února, nebo na začátku března a bude pro něj vytvořena samostatná stránka. Aktuálně je možné vstoupit jen do BASICu, který je opravdu jen mírně zkrácenou verzí kompletního kurzu.

   Mějte se hezky

   Vašek

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *