EOT: Proč nevypisuji vertikální opční put spready?

Musím říci, že tento rok je těžký pro řízení pozic přes kreditní vertikální spready. Zatímco loňský rok byl ve stylu „co obchod to zisk“, letošní rok je daleko víc o bránění kapitálu. Samozřejmě nováček, nebo středně pokročilý obchodník, to nemusí postřehnout – a tak vidíme, že mnozí „perou“ do trhu výpisy put spreadů hlava nehlava… To může vycházet, my se ale raději držíme v rámci Edukativních opčních tipů stranou. Proč?

Trh je letos o zkušenostech – proč?

Má to dvě příčiny. Množství levných peněz a manipulace dosáhla nevídaných úrovní a trh je posledního půlroku neustále v jednom směru-long. To by nebyl takový problém, ale problém je nízká hodnota VIXu, která stanoví nízká prémia za výpisy opčních spreadů. Abych měl nějaký zisk, musím dávat spready blíže trhu, a někdy je problém spready najít.

Snažím se vypisovat opční spready pod součet supportů a rezistancí. Ovšem jsou hranice, jak které prostě nejdu. Před rokem 2008 nováčci a mírně pokročilí dělali přesně to, co vidíme u některých opčních obchodníků nyní – sázeli do trhu put spready aniž by chápali, co vlastně riskují. Pak přišel rok 2008 a 2009 a tito obchodníci odevzdali trhu zpět svoje (do té doby krásné) zisky – a k tomu často i zbytek účtu… Takové obchodování opravdu nechceme 🙂

Alokace je klíč k dlouhodobému přežití na trhu

Proto tento rok jedu neustále s poloviční alokací. Minulý rok nebyl problém obchodovat alokaci 30%-40% v jeden okamžik, a pokud byl spread napaden, použil jsem expirační rollo, ale tento rok pouze 10%-20% a při napadení používám alokační rollo. Vše dělám s ohledem na svou psychiku, abych nemusel být u počítače neustále a byl ok.

Rozumím, že mohu vypisovat i týdenní kreditní vertikální put spready. A tradeři, co čtu to tak dělají – s vyšší či nižší mírou rizika. Mimo EOT dělám taky, ale vím, že je to agresivnější a počítám s rizikem – proto do EOT volím pouze ultra-konzervativní obchody. Spíše řešení vidím ve výpisu vzdálenějších OTM na delší expiraci.

Jinýmy slovy: Pro obchodování vertikálních opčních spreadů se hodí, když je VIX na vyšších úrovních. Tento rok je to velký extrém. Neustále pod 11. A docela dlouho mezi 9-10 body.

Takto vypadají naše pozice, které máme otevřené. Zároveň vidíte i o čem uvažujeme na další dny a týdny 🙂

20170528-screen-pozic

Vypisovat bezpečně

Základem pro Edukativní opční tipy je bezpečí kapitálu. Nebudeme za každou cenu tahat čerta za ocas. Opce obchoduji přes 20 roků.  Viděl jsem přicházet i odcházet desítky obchodníků. V rámci EOT proto volíme malé alokace, bezpečný styl obchodování a rozumný přístup k tradingu.

Na začátku roku jsme slíbili garanci dvojnásobku předplatného – a tak se soustředíme na dosažení cíle s minimálními výkyvy na obchodním účtu. Loňský rok byl o sérii ziskových obchodů, kdy peníze tekly proudem na náš účet. Letošní rok je o ochraně kapitálu, bezpečí našich peněz a zvládání tržní anomálie, jakým extrémní růst s nízkou volatilitou je.

God bless !

Švéd

PS: O čem jsou opce, co to je put spread, jaké jsou opční strategie? O tom má shodou okolností dnes večer webinář můj kolega, opční obchodník Martin Kopáček. Doporučuji shlédnout!

David Ševčík (Švéd)
David Ševčík (Švéd)
Jsem soukromý opční obchodník od roku 2000...k obchodování používám mnoho věcí "za zrcadlem" jako Darkpool, opční Open Interest, vzájemné vztahy aktiv, ekonomické analýzy F.R.E.D, analýzy Market Breadths, COT analýzy, fundamentální výstupy z FED, ECB, BoJ, BoE, prvky Market profile, a technické analýzy. Jsem členem několika traderských skupin od Indie, přes US až po GB a opírám se o jejich znalosti a zkušenosti. Jako týmový hráč vím, že sám nezmůžu nic. Svět se mění, zvlášť ten finanční, a já musím s ním...
Komentáře
 1. Profilový obrázek Rob DiMaio napsal:

  Zamýšlíte se i nad možnou variantou, že trhy, mám na mysli us indexy, takto mohou trendovat i 3,4 roky? Prostě se jen nastolil nový trend. Souhlasím s tím, že manipulace je na nejvyšších úrovních, jakou jsem za posledních skoro 10 let viděl a nejspíš se jen tak nevrátí na původní hodnoty.
  Jako někdo, kdo obchoduje futures na us indexy, je to pro mne něco zcela nového a ještě jsem se s tím nějak pořádně nezžil. Testuje to moji hlavu, moje psycho, můj obchodní plán, který jsem díky tomuto musel trochu updatovat, jinak bych měl sotva 1/4 obchodů.
  Každopádně škola je to pěkná a nemám dojem, že by tento trend (nemyslím uptrend :-)) měl za chvíli skončit. Jen už se těším na výraznější korekce, na které jsem byl zvyklí a které holt přináší lepší příležitosti. Ale člověk se holt musí přizpůsobit.
  Ať se daří!

  • Martin Kopáček Martin Kopáček napsal:

   S tím se počítá. Švéd o tom psal xy-krát v týdenním Čtení trhu, na tohle samozřejmě jsme také připraveni. Trh se vyvíjí, my také.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů