Cukr +73.000 Kč, a typické komoditní obchody

Náš oblíbený trh, kde s kolegy děláme často obchody: cukr. Pojďme se podívat na cukr z trošku větší perspektivy:

Cena cukru měla za sebou silný, půlroční růst a za jehož trvání se postupně se probojovala k důležité technické rezistenci na úrovni předešlého vrcholu. Rezistence je úrovní, kdy se naposledy změnil trend a na níž obchodníci již odmítli živit předchozí silný růst a vydali povel ke změně směru.

To je vždy situace, v níž bychom měli zbystřit a začít uvažovat, zda by se nevyplatilo se začít postupně připravovat na otočení proti stávajícímu trendu.

Samo o sobě je ale takový čistě technický pohled často zavádějící a nelze ho dlouhodobě úspěšně používat bez toho, aby se člověk mohl podívat „pod hladinu“ a zjistit jaké proudy se tam nacházejí a jestli tečou právě tím naším zamýšleným směrem.

První křivka pod cenovým grafem ukazuje, jak se v této situaci chovají skuteční insideři. V tomto případě se jedná o firmy, jejichž byznys je s danou komoditou přímo spjat. Buď cukr pěstují, nebo jej používají jako surovinu pro výrobu dalších produktů.
Typickými insidery „v cukru“ jsou třeba takové firmy jako Coca-Cola, nebo PepsiCo. Cukr je pro ně klíčovým artiklem a trhu s cukrem a jeho studiu se věnují mnoho desetiletí a mají s ním tudíž nesrovnatelně větší zkušenosti, než drtivá většina ostatních obchodníků. Zmíněná křivka ukazovala, že reální insideři prodávali v této situaci cukr přímo obouruč. To, že trh přímo zasypávají cukrem, ukazují další křivky.
Z těch lze přečíst, že tato skupina cukr na současných úrovních houfně prodává, zatímco ostatní obchodníci včetně retailu, jsou na nákupní straně.
Nejspodnější křivka pod cenovým grafem jasně říká, že je cukr drahý. Pozitivní je také to, že tradiční sezónní vývoj cen cukru by měl právě vrcholit a v tomto období ceny cukru zpravidla klesají. To ukazuje tenká čára v cenovém grafu.


Další graf pak ukazuje, že „v cukru“ jsou už prakticky všichni. To lze vyčíst z open interestu, tedy počtu obchodů, které jsou v této komoditě otevřeny. Jeho velikost ukazuje nejspodnější soubor křivek, v níž open interestem je ta nejtučnější. A konečně tu máme prostřední křivku, hned pod cenovým grafem.
Ta ukazuje reálnou poptávku po komoditě na fyzickém trhu. Její poselství je jasné. Zatímco na burze cena cukru stále roste, reálná poptávka spíše slábne.
Burzovní trh tvoří nová high ale poslední high na křivce poptávky je již nižší.

S těmito vědomostmi již nebylo tak obtížné informovat moje kolegy o tom, že jsme otevírali krátkou pozici na březnovém kontraktu cukru a spekulujeme tudíž na pokles jeho ceny. Může to vypadat na první pohled složitě a třeba i trochu tajuplně, ale takovou analýzu může provést prakticky každý.

Všechna data, která jsem použil, jsou veřejně dostupná, včetně indikátorů, které jsou v grafech použity. A síla takové analýzy je mimořádná. Když potom na základě analýzy víte, co děláte a proč to děláte, je všechno mnohem jednodušší.

Po měsíci a poté, co trh doputoval na další technicky důležitou úroveň jsem obchod se ziskem téměř 74.000 CZK uzavřel. I o tom jsem kolegy prakticky on-line za pomoci emailu informoval.

Tyto obchody vycházejí z praxe, kterou jsem shrnul v tomto Komoditním manuálu zdarma:
Stáhněte si zdarma Komoditní manuál:

komodity manual

Komoditní manuál zdarma



Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.