KOMODITY: Co je a co není důležité

Konec roku a začátek toho nového je vždycky období, kdy lidé a také burzovní obchodníci bilancují. Čím jste na burze déle, tím se zaměřujete na jiné věci. Nováčci většinou hodnotí jenom řečí čísel. Stav účtu na začátku a stav účtu na konci je rozhodující.

Déle sloužící tradeři si čísel také všímají, ale ta sama o sobě zase až tak důležitá nejsou. Výše na žebříčku stojí to, co nového se za ten rok naučili, co na ně udělalo největší dojem a kam se, třeba i po ztrátovém roce, posunuli. Ztrátový, nebo jinak neúspěšný rok dokáže být v tomto ohledu mimořádně užitečný pomocník.

Možná byste čekali, že pro mě byl událostí roku týdenní seminář s Larrym Williamsem v říjnu na Floridě. Naučili jsme se hodně nového a až do minulého týdne jsme se se „starým pánem“ pravidelně 2x týdně setkávali na středečních a nedělních webinářích. Ano, to byl bezesporu mimořádný okamžik, jehož význam pro mě ukáže spíš budoucnost.

Pánové v kravatách a krach fondu

Naprostým číslem jedna pro mě osobně byl krach fondu Optionsellers.com. Nejsem v žádném případě lovcem krvavých burzovních historek. Toho jsem dalek. To, co mě na tomto příběhu lidí, které jsem trochu znal vzalo, je jeho pozadí.

Optionsellers měli mimořádně logické a dobré know-how, které také, když se naskytne příležitost používám a které mně přineslo nemálo vítězných obchodů. Fundamentálně podložené výpisy opcí dostatečně vzdálených od trhu a také v čase. To vše v souladu s typickou sezonalitou jejich fondu dávalo pravidelné zajímavé zhodnocení.

Jak James Cordier, tak také Michael Gross měli na trzích dlouhou historii a zkušeností na rozdávání. Jsou autory opčního knižního bestselleru, který se dočkal mnoha vydání. Výborné logické know-how, mimořádně zkušení obchodníci a krach? Jak to jde dohromady? Spletli se tragicky při analýze zemního plynu, který jejich fondu nakonec zlomil vaz?

Ne, nespletli. Měli pravdu tak, jako v minulosti mnohokrát. Když v době naprostého klidu spekulovali proti mimořádně prudkému růstu cen plynu měli pravdu. Trh a jeho fundamenty přečetli správně. Důkazem toho je i to, že aktuálně je cena plynu níže než na počátku jejich spekulace.

Ceny komodity vystřelily během několika málo týdnů o sedmdesát procent nahoru, aby se následně zase rychle vrátily zpět na původní úrovně. Toho už ale Optionsellers.com nedočkali. Jejich vypsané call opce se jim a jejich klientům staly osudnými. Jenže na burze není zase až tak důležité mít pravdu. Tu nikde zpětně reklamovat nemůžete. S trhem se soudit nelze ani když jste „v právu“. Veškerou „jejich pravdu“ smetla vlna nadšení, která se prohnala trhem s plynem po zprávě o možnosti neočekávaně chladné zimy.

Nejde o to „mít pravdu“, ale bránit kapitál

Větu, že na burze nejde o to mít pravdu, jsem slyšel v minulosti mnohokrát, ale moc významu jsem jí nepřikládal. Tradiční burzovní hantýrka, na které bude určitě něco pravdy, ale nic víc bych v tom dříve nehledal. Letošní rok přinesl konkrétní a hodně drsný příběh. Chtěl jsem se podívat na video, které fond natočil pro klienty a zjistit, co se vlastně stalo, ale když jsem viděl úplně zničeného Jamese Cordiera, nedokázal jsem to a po dvou minutách video vypnul.

Co tedy bylo špatně? Je to tak, že je burza prostě nepředvídatelná hra a šance na krach je i pro protřelé profesionály poměrně velká? Ne, není. Příběh jen ukázal to, co je na burze absolutně nejdůležitější. Hlavním a nejdůležitějším cílem je obrana vlastního kapitálu, a tudíž práce na money managementu. Kontrolovat riziko je klíč. Jsou situace, kdy je dobré vzít ztrátu a jít dál.

Michael a James znali zásady obrany napadených pozic a učili je i nás ostatní. Jejich postuláty byly jasné a poměrně konzervativní. Jediným varovným signálem byla odpověď tuším Michaela na otázku z fóra. „Michaeli, vy opravdu v praxi fondu používáte ty tři zásady práce s napadenou pozicí? Třeba zavíráte pozici, když je otevřená ztráta rovna dvojnásobku obdrženého premia?“ Odpověď leccos vysvětluje. „Ne, to to děláme jen někdy. Ale my jsme zkušení obchodníci a můžeme si dovolit používat jiné, agresivnější techniky, které ovšem nechceme učit neprofesionální obchodníky.“

Nic není na burze důležitější, než dodržovat zásady moneymanagementu a obrany vlastního kapitálu. A vyjímkou není ani to, že jste už zkušený a opravdu dobrý obchodník. Podobné katastrofické události, založené na pro budoucnost prakticky nevýznamné zprávě, se mohou odehrát kdykoli. A pak je úplně jedno, že jste měli pravdu. 

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů