Začátečníkům vždy opakuji dvě základní pravidla, která by se dala shrnout asi takto:
„Když obchodujeme na burze, musíme kupovat, když je komodita levná a prodávat, když je drahá.
A držíme se toho, co dělají ti opravdu velcí hráči. Budeme-li plavat se žraloky, bude všechno dobré. Kdo to nepochopí, stane se jejich potravou.“
Tak jednoduše trh funguje. Potřebujeme znát odpověď na otázku:
Kdy komodita levná? Jak to poznáme? A jak poznáme, jakým směrem plavou ti žraloci?
Přátelé, budeme si to ukazovat od pondělí podrobně v našem kurzu ZDARMA, teď se podíváme na náš velmi oblíbený obchod na bavlně.
Každý týden je ve Spojených státech vydáván COT report. V rámci tohoto dokumentu jsou zveřejňovány pozice všech skupin hráčů na komoditním trhu.
Hlavní skupinou jejichž směr pohybu sleduji jsou tzv. commercials.
To jsou třeba pěstitelé, těžaři a zpracovatelé komodit. Tato skupina je s komoditním trhem přímo spojena už desetiletí a často i déle.
Na cenovém grafu bavlny vidíme grafické vyjádření jejich chování. Je to situace, kdy byla cena bavlny extrémně levná!
Pod cenovým grafem je červená křivka mapující jejich aktivitu, která je základním kamenem v našem rozhodování o tom, který obchod vezmeme.
Když se červená křivka dostane do horního extrému, je patrné, že nákupní aktivita „žraloků“ je mimořádně vysoká. Je velice pravděpodobné, že se propad cen zastaví a ceny opět porostou.
To je přesně místo, které hledáme! Tady jsou i naše peníze!
A platí to i naopak. Pokud žraloci prodávají, co jim ploutve stačí, křivka se dostane do spodního extrému, hledám místo, kde se k nim mohu přidat a také začít prodávat a pokusit se vydělat na poklesu.
Podívejte se na graf výše a uvidíte, jak umí být, zejména v prodejích, přesní.
Vím tedy, jakým směrem plavou žraloci, ale jak poznám, že je komodita opravdu levná? Použijeme indikátor Larryho Williamse, který umí najít odpověď docela přesně:
Opět vidíme cenový graf bavlny, tentokrát doplněný o hodnotový indikátor.
Je-li křivka v horním extrému, je komodita skutečně drahá.
No a je-li ve spodním extrému, pak vidíme levnou komoditou a začínáme zvažovat nákupy. Pochopitelně, pokud stejným směrem plave extrémně velké hejno mých žraločích kamarádů … ano, to je ideální chvíle, tam chceme být!
Výsledek postupu je vidět v našem oblíbeném letním obchodě s bavlnou, jehož základní kameny jsme si právě představili.
Bavlna byla po prudkém poklesu opravdu levná a naším směrem, tedy směrem do nákupu, plavalo opravdu mimořádné hejno našich „zubatých kamarádů“.
Na snímku z našeho obchodního účtu vidíme, že dva nakoupené kontrakty bavlny za dva týdny v obchodu zhodnotily o 2.913 dolarů, tedy bezmála o 73.000 korun.
73.000 Kč za dva týdny je fajn výsledek.
Během roku opakujeme podobné pravidelné obchody, k tomu přidáváme i krátkodobé swingy.
Výsledek?
Ročně jsme průměrně v zisku +470.000 Kč až 950.000 Kč. Stojí za to umět sledovat „žraloky“ a plout si nimi za kořistí! Neděláme investiční doporučení, ale učíme se v praxi používat vlastní hlavu.
Jak na to, to si podrobně budeme ukazovat v bezplatném komoditním kurzu.