Akcie: Dividenda každý měsíc, roční výkon 12,7%

Na našem účtu každý měsíc „přistane“ dividenda. Ne, nespletl jsem se – tradiční perioda placení dividend je čtvrtletní. Ovšem existují výjimky, kde si můžeme svůj dílek koláče sledovat každý měsíc. Jsou to dividendová ETFka, která realizují dividendu každý měsíc. Zajímavý pohled, že?

WisdomTree US SmallCap Dividend ETF (DES)

Za tímto krkolomným názvem se skrývá burzovně obchodovaný fondík (ano, ETFko), který se věnuje investování do menších „small cap“ firem US burzovního indexu.  Funguje od roku 2006, v klidu ustál otřesy let 2008-2010. Investování do „small cap“ akcií přináší, hlavně v době prosperity, potenciál vyššího zisku.

Samozřejmě jde o rizikovější investici, než jsou klasické „blue chips“ anebo „mid cap“.  Mrkněme se na porovnání výkonu DES vůči sektoru (zdroj: finance.yahoo.com) :

DES není vůbec špatný hráč na tomto hřišti 🙂 Podívejme se na porovnání výkonu po jednotlivých letech, s příslušným sektorem:

V letech prosperity drží slušně krok, v letech poklesů brzdí poklesy. Není to špatné.

Růst ceny potěší

Cenový růst udělal držitelům radost, roční zhodnocení je přes 12%. Za pasivní držení rozhodně příjemné číslo. Během roku se cena pohybovala mezi 25,58$ a 29,67$. Ostatně podívejme se na cenový graf posledních let (zdroj: stockcharts.com):

Jak by si vedlo pasivní uložení 10.000$

Co by se stalo, kdybychom prostě uložili 10.000$ přímo do DES a o nic dalšího se nestarali? DES má na svých stránkách pěknou „plusmínus“ modelaci výnosu. Jak ukazuje tento graf, i zcela pasivním přístupem lze majetek příjemně rozmnožit:

Tento článek není výzvou k nákupu či k investici 🙂 Je to jen takové zamyšlení, že existují zcela pasivní přístupy k investování – v souladu s Kostolányho poučkou o „dobrém spánku“ – které mohou vést k příjemného zhodnocení peněz.
Pochopitelně alfou a omegou je vědět CO a JAK vybrat 🙂
Prima den a hodně líný přístup k trhům!
Tomáš

PS: Vše, co uvádím, berte jen jako ukázku pro lepší pochopení. Nejde o investiční doporučení! Než investuji do akcie, prohledávám toho daleko víc …

Chcete si budovat pasivní příjmy, zabezpečit sebe a rodinu? OK, podívejte se zdarma na několik rad, které vám do začátku dávám:

Tomáš Walter
Tomáš Walter
Tomáš Walter je vyhledávaný investiční poradce a specialista na akciové trhy. Získal titul inženýra v Česku, ale i titul Master of Science v USA, kde pracoval několik let jako vrcholový manažer. Po návratu do Česka působil jako manažer také v největších mediálních domech (CNCC, CME) a budoval svoje investiční portfolio. Poslední 3 roky už pouze investuje, podniká a věnuje se své rodině, sportu a dobrému pivu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů