KOMODITY: Na velikosti nezáleží

Komodity jsou jenom pro bohaté. S malým účtem nemá člověk šanci něco takového obchodovat a vydělat pořádné peníze. A klidně můžu umět všechno o tom tvým COT reportu. Kdy mám mít stop-loss 1,500 dolarů, tak to si jednoduše nemůžu dovolit. To je další mantra, s níž se v debatách s burzovními začátečníky často setkáváme. Je pravdivá? Nebo je to jenom výmluva?

Čestně řečeno, je to pravda jen částečně. A to z toho pohledu, že s nízkým obchodním účtem k pořádným penězům, bez toho abyste hodně riskovali, nedostanete. O tom žádná. Tečka. Vše ostatní z úvodního tvrzení ovšem pravda není. S malým účtem je možné komodity obchodovat a vydělávat na nich díky kvalitnímu know-how peníze také není nijak zakázáno.

Zcela cíleně se to snažím ukazovat v rámci Komoditních a spreadových edukativních tipů, které s kolegou a kamarádem Romanem Horkým vydáváme. Pojďme se podívat na několik obchodů, které jsme právě za pomoci „tajemné křivky“ mapující aktivity velkých hráčů za poslední měsíce udělali.

1. Měď

Tajemná křivka pod cenovým grafem ukazuje, že velké ryby vypluly na lov své kořisti a jsou právě na trhu s mědí extrémně silnými kupci. Pohled do minulosti potvrzuje, že i u mědi jsou takové chvíle zpravidla příležitostí k nákupu.  Další křivka na spodku grafu zase říká, že měď je právě opravdu levná. Logické pojení obou informací je asi takové: Velcí hráči právě nakupují velice levnou měď. Proč nebýt jako oni a nepřidat se? Jenomže jak to udělat. Velký kontrakt mědi je na menší účet opravdu velký. Existuje mini kontrakt. Bohužel je u něj žalostná likvidita. Bezvýchodná situace? Nikoliv! Měď má také dobře likvidní ETF (burzovně obchodovaný instrument, který kopíruje cenu mědi) a jehož jedna akcie stojí 26 dolarů. To si už mohu dovolit i s malým účtem. Pro náš obchod na malém účtu jsme si nakonec zvolili opce na toto ETF a budoucí vývoj nám dal za pravdu. S rizikem pod hranicí 100$ jsme si poměrně rychle došli pro zisk 118$ tedy cca 2.550 korun.

2. Zlato

Zlato je další komoditou, jejíž kontrakt je pro malé účty nejspíše nedosažitelný. Na druhé straně má tato komodita mikro kontrakt s vysokou likviditou a není problém ho použít. V neposlední řadě existuje také mimořádně likvidní ETF. Opět jsme zvolili právě ETF. Základ k obchodu byl podobná. Velcí hráči opět silně nakupují. Slabá čára na podkladu cenového grafu naznačuje tradiční sezónní vývoj a z jejího směru vyplývá, že cena zlata v tomto období má zpravidla tendenci růst.  Opět není důvod se nepřidat a nepokusit se z toho, že jsme přečetli záměry velkých hráčů, vytěžit nějaké peníze. A opět jsme měli pravdu a trh nám nadělil dárek v podobě 135 dolarů tedy téměř 3.000 korun.

Ve stejném časovém období jsme ještě úspěšně zobchodovali další velký kontrakt, kterým je ropa. Opět jsme zvolili ETF (USO) a opět jsme si připsali sto dvaceti dolarový zisk. Jediný ztrátový obchod jsme měli na stříbře a vydělali jsme na české peníze přibližně pět a půl tisíce korun a získali s malým rizikem zajímavé zkušenosti s komoditním trhem. A to s minimálním rizikem.

Že je to málo? Jak se to vezme. Kdybyste stejné obchody udělali s velkými kontrakty, došplhali byste se možná k šestimístnému zisku. Během jednoho měsíce. To už není zase tak úplně málo na to, že jste vlastně jenom pochopili, jak komoditní trh funguje, a viděli do karet velkých hráčů a k jejich obchodům se přidali.

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.