Zisk +200% : Denny´s

Jak poznám, kdy shrábnout ze stolu zisk? Popíšu to na příkladu mé oblíbené sítě restaurací. Denny´s je obrovská mezinárodní síť restaurací, pro níž je český trh příliš malý – proto zde nebojuje s McDonalds nebo s KFC.

Proč jsem Denny´s kupoval?

Firma má celosvětovou síť restaurací, na konci roku 2018 jich bylo 1.715. Restaurace, ať vlastní nebo provozované přes franšízu, má v Kanadě, v Anglii, v Portoriku, v Mexiku, na Novém Zélandu, …. ale třeba i na ostrově Guam, v El Salvadoru, v Guatemale, v Emirátech atd.

Líbí se mi složení nabídky: Kromě klasických burgerů také saláty, ryby, omelety, lívance atd atd. V Denny´s pracuje 9.500 zaměstnanců.

Tajemství č. 1: Nakupuj ve výprodeji

Jak jsem říkal na nedělním webináři, důležité je umět nakupovat „ve výprodeji„. Máme deset let od posledního velkého výprodeje, cena Denny´s (burzovní ticker DENN) se podívala na samé dno – označil jsem v grafu červenou šipkou:

zdroj: finance.yahoo.com

Když skončily výprodeje, trh si našel svoje dno – a tehdy přišla naše chvíle na vstup. Uvažujeme takto:

  • v recesi klesají ceny firem, které provozují restaurace – lidé nemají na utrácení.
  • v recesi se tedy vyplatí nakoupit „za hubičku“ (viz nedělní webinář )
  • nakoupím tehdy, když je vidět obrat, firma opět víc vydělává, recese končí, lidé zase utrácejí … a cena se definitivně odrazila ode dna

V grafu jsem označil modrou šipkou můj vstup, v roce 2012 : Cena 5,07$. Bylo zřejmé, že recese končí – a tak mají restaurace zase „svoje zářivé období“ před sebou.

zdroj: finance.yahoo.com

Tajemství č. 2: Vybírej zisk, když velcí jdou z trhu ven!

Jak víte z nedělního webináře, máme za sebou extrémně dlouhý růst … celých 10 roků. Je čas vybírat zisky!

V grafu vidíte, kdy jsem začal prodávat: Po celý rok 2018, abych byl u průměrné ceny 15$ za akcii. To je 200% zisku doma!

V grafu zelená šipka, realizujeme zisk :

zdroj: finance.yahoo.com

Proč jsem prodával? Sleduji totiž chování managementu a tzv. „insiderů„. Když vidím, že management prodává, přemýšlím takto:

management má nejlepší informace o svém podniku

když se blíží možnost poklesu ceny, budou první „venku“ tzv. insideři, čili zasvěcení lidé: manažeři a zaměstnanci na vysokých postech

je dobré tyto lidi sledovat a následovat

Že manažeři a „zasvěcení“ insideři prodávají, vidíme zde:

Zdroj: finance.yahoo.com

Kdy nakoupím znovu?

Jak jsem říkal na nedělním webináři: nejraději nakupuji ve výprodeji. Po zemi se doslova válí skvělé firmy a jsou „za hubičku“. Denny´s jsme kupovali za 5 dolarů při posledním „výprodeji“. Vydělali jsme 200% .

Těším se na další výprodej. Nevím, kdy přijde – ale je jisté, že přijde. Ekonomika je cyklická, máme za sebou 10 roků růstu.

Nové výprodeje, čili nové rozdělování bohatství, se blíží 🙂

My budeme opět připraveni a nabereme si z bohatství opět „za hubičku“. Jak na to? Postupy se budeme učit už od příštího pondělí – zde je vstup do našeho klubu.

Jdeme si pro bohatství, a to s pouhou 20 kačkou denně 🙂

Tomáš

Tomáš Walter
Tomáš Walter
Tomáš Walter je vyhledávaný investiční poradce a specialista na akciové trhy. Získal titul inženýra v Česku, ale i titul Master of Science v USA, kde pracoval několik let jako vrcholový manažer. Po návratu do Česka působil jako manažer také v největších mediálních domech (CNC, CME) a budoval svoje investiční portfolio. Poslední 3 roky už pouze investuje, podniká a věnuje se své rodině, sportu a dobrému pivu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů