Základní druhy příkazů a jak na ně? díl IV. – STP LMT

Máme za sebou popis obou základních příkazů, jak MKT, tak LMT. Dnes se tedy podíváme na jejich kombinaci a také si ukážeme v jaké situaci nám tato kombinace může být prospěšná

STOP LIMIT, jak již název vypovídá vychází z příkazu STP, akorát po jeho aktivaci je aktivován příkaz LIMIT (nikoliv MARKET jako u samotného STP). V platformě tedy zadáváme dvě hodnoty: První hodnota v políčku STP, je hodnota, která teprve aktivuje nákupní/prodejní příkaz. Druhá hodnota – LMT – je hodnota, při které se má naše aktivum prodat/nakoupit

Příklad 1:

Akcie je momentálně na hodnotě 50.0 a můj indikátor mi říká, že bych měl nakoupit, až když cena protne hranici 51.0. Pokud bych použil BUY MKT, byl bych vyplněn ihned. Pokud bych použil BUY LIMIT 51.0, byl bych také vyplněn ihned, protože momentální cena 50.0 je lepší, než cena 51.0 (viz definice LIMIT příkazu). Mohl bych tedy použít jedině příkaz BUY STP 51.0, ale tam riskuji, že bych zase při prudkém růstu byl vyplněn za až moc vysokou cenu, což by mě obíralo o potencionální zisk.

Použiji tedy příkaz BUY STP LMT. STP nastavím např. na 51.0 a LMT na 51.2

Cena šla konstantně nahoru, dostala se k mému MKT na hodnotu 51.0, což aktivovalo příkaz LMT a ten byl ihned vyplněn, protože 51.0 je lepší, než 51.2. Nakoupil jsem tedy akcie na hodnotě 51.0

Příklad 2:

Nakoupili jsme 100ks akcií za 50.0. Chceme použít příkaz SELL STP LMT jako stop-loss, nastavíme tedy hodnotu STP na 45.0 a LMT na 40.0. Teoreticky bychom tedy měli riskovat maximálně okolo 1000$.

Přes neburzovní hodiny, se ale trh propadl (gap) a byl otevřen na hodnotě 25.0. Jelikož objednávky (příkazy) jsou vyplňovány pouze v řádných obchodních hodinách, byl náš první příkaz (STP) přeskočen a trh otevřel pod ním. Trh ale prošel přes naší STP hodnotu, čímž se aktivoval LMT.

Pokud bychom nyní neměli stoploss definový příkazem STP-LMT, ale pouze STP, tak by se při otevření burzy náš příkaz vyplnil a my bychom byly ve ztrátě 2500$.

Panika na trhu ale během dne opadla a trh se vydal vzhůru. Byly bychom vyplněni na hodnotě 40.0. To znamená na naší maximální definované ztrátě.

(Nutno podotknout, že trh by také mohl jít níže až do 0 a tím bysme mohli přijít o celou naší částku)

Použití:

Jak poukázaly zmíněné příklady, tento typ příkazu se používá pro vstup do trhu za dražší cenu a nebo také jako stop-loss na méně volatilních podkladech. (Kde je menší pravděpodobnost „gapu“) Důrazně doporučuji si chování příkazů důkladně otestovat na demu před nasazením do svého obchodního systému


Doufám, že Vám toto menší připomenutí základních příkazů trochu osvěžilo paměť a příště se podíváme na sofistikovanější příkazy, které může pracovat za nás a pomoci nám tak maximalizovat naše zisky.

Nevíte jak zadávat příkazy v platformě TWS od Interactive brokers? Koukněte na naše videonávody!

zdroj: www.interactivebrokers.com

Stáhněte si ebook ZDARMA :

ZDARMA: Průvodce burzou a investicemi

Jak vydělat na burze? 

tlacitko
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.