Za oponou: Jaká je realita kryptoměn?

Jestli čtete náš web pravidelně, pak víte, že téměř na každém živém vysílání nám chodí dotazy na téma kryptoměn. Odpovídám všem to samé – nerozumím tomu, je to pro mne moc rizikové, takže nemohu sloužit. Chybí mi klasický fundament, ukazatele, delta atd atd… prostě není to můj šálek kafe.

Kryptoměny jsou oblíbené mezi tradery kvůli volatilitě. Jenže pro mne je to horská dráha – mám raději klidnější trhy. Pokud jste zvyklí na klasiku, kde pohyby nebývají příliš velké, pak pohyby kryptoměn mohou být spolehlivou cestou k infarktu před čtyřicítkou 🙂

Čert, kříž a volatilita

Kdo sledujete vývoj ceny bitcoinu, víte, že se dokázal během měsíce dostat z 400 $ na kus na 1000 $, pak zase spadnout na 400$, vyletěl na 20 000 $ za kus a pak zase spadl k 6 000 $. Pokud byste nakoupili BTC 16.12. 2017 – uprostřed té největší mánie, kdy různí nadšenci tvrdili, jak bude bitcoin brzo na 50 000 $ za kus – nakupovali byste za 19 497 $ za kus. Dnes je cena kolem 6 600 $ za kus. Volatilita je tedy obrovská a pokud by někdo na Vánoce nakoupil a dnes už neměl nervy na to koukat a prodával, tak přijde o 2/3 vloženého kapitálu.

A přesně proto jsme se dosud kryptoměnám vyhýbali jako čert kříži. Jeden z mých kolegů, kterému pomáhám s konzervativní částí jeho portfolia, mi potvrdil, že kryptoměny dávají smysl jenom v případě, že víte, co děláte. A že to rozhodně není jenom bitcoin, ale naopak, největší růst vykazují ty malé a ne tolik známé měny, u kterých je potřeba správně stavět portfolio a řídit rizika.

Bondovka a kompletní puzzle

Před časem jsme se domluvili, že se kolega podělí o své zkušenosti, jaký je svět kryptoměn ve skutečnosti. Žádné „kup a drž 5 let, zbohatne každý“, žádné přednášky lidem, kteří nechápou rozdíl mezi investicí a spekulací a chtějí jen rychle zbohatnout. Domluvili jsme se na dvou podmínkách: Plná anonymita. Nebudeme zveřejňovat osobní údaje, fotky, ukážeme jenom jeho pohled na věc. Jsme totiž v Čechách, úspěch zde vyvolává tradičně závist.  Kolega si chce dál žít svůj klidný život, kdy díky boomu kryptoměn vydělal hodně peněz. Ale přidělal i hodně starostí. Občas je to jak bondovka… těžba v Bělorusku, cesty do Venezuely… většina lidí tohle zná jen z filmů.

Druhá podmínka byla, aby byla skládačka kryptoměny kompletní. Čili aby došlo k pořádnému propadu, k vystřízlivění. A jak sletěl bitcoin dolů, tak nastal ten správný čas – TADY začíná od pondělí kolegův bezplatný kurz o kryptoměnách. Ukáže vám nejen co a kdy by bylo dobré nakupovat a prodávat, ale i to, jak jdou kryptoměny těžit, jak se to vyplatí v jaké zemi, z jakého stroje, jak z kryptoměny pak udělat chytře běžné platidlo, prostě všechny základy. Žádná cesta k milionům přes noc, ale realita.

Je to trošku jiný svět, než si většina lidí myslí. Máte možnost do něj zdarma nahlédnout

Ať se daří!

Martin

Martin Kopáček
Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů