V době drahoty a inflace: +267.000 Kč zisk

Inflace a dražování budou pro hodně lidí problém. Na druhé straně lze v této situaci vydělat, a teď ukážu jak.

267.000 korun zisku

V této době, kdy celosvětově inflace roste, jsou ovšem pozice, které budou prodělávat. A jiné naopak extrémně vydělávat. Proč?

Lidově řečeno: Obory, jako jsou třeba technologické firmy bez zisků, budou mít problém – zdraží se jim financování (zvýšení úroků za půjčky) a investoři nebudou chtít dál držet peníze v „nevýnosných“ firmách.

To se projevilo moc hezky 14.března, kdy jsme v indexu S&P viděli pěknou „dělící čáru“ mezi červenými (ztrátovými) a zelenými (ziskovými firmami):

Proto jsem zvolil metodu „chytré horákyně“, čili jsem posílil investice do ziskových částí indexu, a naopak jsem omezil pozice inflací zasažené části.

Když ti trh nabídne peníze, seber je ze stolu

Když došlo ke konsolidaci trhu, neváhal jsem, a pozavíral jsem pozice za +12.205$, čili za +267.000 korun zisku:

Které firmy budou z inflace těžit?

Je to prosté, a psal jsem to už v březnu: Vyhrají firmy, které mohou bez obav zdražit.
Jejich produkty zákazníci musí kupovat. Typicky tedy energie – však sami víte, jaké faktury za elektřinu a plyn dostáváte. Nebo potraviny, protože jíst se musí.
Také zdravotnický sektor bývá „drahotě-vzdorný“.
Obecně dokonce celý index funguje velmi dobře, jak vidíme zde ve výnosu očištěném o inflaci:

zdroj: simplestockinvest. Důležitá je modrá čára, kde je výnos indexu očištěný o inflaci – výsledek je kladný.

Co Ukrajina a Rusko?

Dva pohledy: Konflikt samozřejmě zdražil suroviny a energie. Rusko sedí na ropě, železe, plynu. Ukrajina, obilnice Evropy, má problém s vývozem sklizeného obilí. Lze očekávat i problém s osetím polí a sklizní v příštím roce.
To opět bude tlačit na ceny.

Druhý pohled na zdražování jsou sankce a příklon k jiným dovozům – a to nejen u ropy a plynu. Z toho budou opět těžit firmy, které těží suroviny, dodávají potraviny atd atd.

Ukrajina, Rusko, Hlavy, Rodina, Prapor, Vlajka

Co dělat v době inflace a drahoty?

Inflace letí k 20%. Bohužel, hodně lidí na to tvrdě doplatí, poklesem reálné kupní síly.
Přitom spolehlivá obrana existuje – a není to ani bitcoin, ani zlato. Je to schopnost PŘEKONAT inflaci, díky praktické finanční gramotnosti.
Kurz ZDARMA budeme startovat 21.11., zde máte registraci, a nezapomeňte si po registraci zkontrolovat email, že vám dorazilo potvrzení – prohrabte spam, hromadnou atd – jinak vám bohužel lekce budou padat tam, kde je bohužel neuvidíte.

Kurz ZDARMA budeme letos startovat 11.4., zde máte registraci, a nezapomeňte si po registraci zkontrolovat email, že vám dorazilo potvrzení – prohrabte spam, hromadnou atd – jinak vám bohužel lekce budou padat tam, kde je bohužel neuvidíte.
Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.