Nejsou to jen komodity

Dnes to nebude o komoditách. I když poslední COT report byl velice zajímavý a ukazuje hned na několik příležitostí, které bychom měli mít v patrnosti. Namátkou snad bavlna, kakao, sójová moučka…

Odbočka se bude týkat akcií. Ale nebude to zase odbočka velká. Uvidíte v ní navlas to samé, co dělám v komoditách. Ta metoda je celkem univerzální, snad jen u akcií a případně opcí v ní ještě nějaké věci odpadají.

Tušíte správně. Mám pozici na některých akciových titulech (indexy, akcie, opce vypsané, či koupené…).
A nejsou to akcie ledajaké. Netflix, Amazon, Apple… Čím rychlejší, tím lepší. Ne že bych chtěl fušovat do řemesla Honzovi Dvořákovi. Na to bych si netroufnul. A už vůbec nehodlám držet takové tituly několik let. Držím je několik dní a už se rozhlížím, jestli je neprodám. Proč akcie? Pojďme se na to podívat!

NASDAQ_Weekly

Týdenní graf indexu NASDAQ. Commercials jsou velkými kupci, zatímco náš hodnotový index ukazuje, že jsou technologie aktuálně hrubě podceněny. Kdykoli se to v minulosti stalo, byli jsme blízko dna. Zpráva je jasná: „Vstávat, konečně se může udát něco zajímavého!“ Může, ale nemusí. Já ale do práce musím. Mohla by být dobře zaplacená… Takže pojďme na denní grafy a budeme hledat vstup.

NASDAQ_Daily

Hledáme situaci, kdy bude denní graf opět pasovat commercials do role velkých kupců a trh bude zároveň podhodnocený. Wow, vždyť to je zrovna teď! Ve dnech 9.-11.2. navíc přešel trh od dlouhých „range“ k velice úzkým. To bývá často dobré znamení. Je čas začít malovat trendovou čáru, nebo přemýšlet o jiném vstupu. Koupit akcie, vypsat PUT opce, koupit CALL opce… Jak, se vašnostovi ráčí. Pravděpodobnost je velká…

Proč se ohlížím po tom, kdy své peníze z trhu přesunu do bezpečí? Graf odpovídá sám. Commercials se už blíží k bodu, kdy budou silnými prodejci a to já už v trhu být nechci. Stejně tak hodnotový index, který jsme se Zdeňkem Zaňkou připravili, už říká, že budeme možná brzy overvalued. Posunuté SL nastaveny, zisk zamknutý. Uvidíme, co se bude dít dál… Mně to už bude tak trochu jedno.

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
 1. Jozef napsal:

  Tie indikátory sú vlastné?

  • Lenka Krautová napsal:

   Ano, Václav Pech jej připravil na základě jeho COT analýzy ve spolupráci se Zdeňkem Zaňkou. Do indikátoru celkem přispěli 3 tradeři.

  • Václav Pech napsal:

   Díky za otázku. Ani jeden indikátor nepatří k těm, které by byly veřejně dostupné v ThinkOrSwim platformě, nebo v některé další. Na druhé straně horní indikátor de facto víceměně supluje pozice commercials ze COT reportu, který je možno na Internetu volně najít. Hodnotový indikátor je společná práce moje, Zdeňka Zaňky a jednono mého dalšího kolegy tradera.

   • Pavel napsal:

    Dobrý den pane Pech,
    pro analýzu používám taky platformu TOS.
    Stále si lámu hlavu nad tím, jak jste do TOS dostal historická data z COT. Ty se samozřejmě dají stáhnout zdarma např. v xls formátu, ale jak je dostat do systému? Vlastní indikátory je samozřejmě možno v této platformě tvořit např. použitím Thinkscriptu, v tomto jsem docela zběhlý, ale jak propojit TOS s externí databází je mi opravdu záhadou.
    Jestli je to Vaše know how, tak samozřejmě nechci vyzvídat, ale pokud jen lehce naznačíte, kterým směrem se ubírat, budu moc rád … 🙂
    Děkuji.

 2. Jozef napsal:

  Vďaka obom za odpoveď. Predpokladal som, že COT indikátor je tak, ako ste písali. Hodnotový možno zaujímavo kombinovať s COT.

  • Václav Pech napsal:

   Přesně tak, všechno je to o vzájemné spolupráci a podpoře. COT je naprostý základ, ale sám často nic nezmůže :).

 3. Václav Pech napsal:

  Hezký den Pavle,

  vlastně je to Larryho know-how. Mám k dispozici přímo od něj. Není to úplně přímo COT report, ale řekněme, že je to cosi, co má na více jak 90 % shodný průběh z daty ze COT reportu a někdy je to, co se týče vstupů, ještě přesnější. Commercials bývají často v extrému brzy, tohle je takové „zaostalejší“ :). Já jsem v programátorskému jazyku naprostý mimoň, tak tomu, co je ve scriptu příliš nerozumím. Ale funguje to dobře :).
  Mějte se super

  Vašek

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.