Krém, koule na pétanque, jo a plavky

Omlouvám se Zdeňkovi, že jsem si skoro vypůjčil jeho včerejší titulek. Jsme na tom ale stejně. Také balím a se zastávkou na recepci pořádané francouzskou ambasádou v Praze mířím za rodinkou do Thajska. Malá Am se do pétanque zamilovala, tak pro ní mám malý dárek.

DSC_0276

Neměl jsem ponětí, jak těžké ty koule jsou!! Desetikilový balíček zabere značnou část mého baťohu a nejsem srab, abych s sebou tahal velké zavazadlo. Takže místo zbude asi fakt jenom na plavky, dvě trička a kraťasy a knížku. Abych se přiznal, představoval jsem si to jinak. Měl jsem za to, že budu odjíždět za teplot kolem nuly a těšit se na krásnou thajskou zimní třicítku (řeč je o teplotě). A ono je tu jako na jaře…

Co se týká obchodů, je to takové nijaké. Snad jen tolik, že jsem také podlehl lákání cukrového shortu. Psal jsem několikrát, že tomu obchodu příliš nevěřím a pokud k němu dojde, nebude mít pravděpodobně takový ziskový potenciál, jako měly takové obchody v minulosti. To se potvrdilo. První kontrakt jsem vykoupil s malým plusem na nejbližším supportu, ze druhého mě na „brejkývnu“ asi vypoklonkovalo  nákupní nadšení.

Sugar short

Cukr si od konce léta připsal na své hodnotě téměř čtyřicet procent a za jeho růstem stojí z větší části fundament. Poprvé za posledních pět let, klesla produkce cukru na hodnoty nižší, než je celosvětová poptávka. Tato situace bude mít zřejmě za následek snížení nadměrných zásob této komodity, které stály za několikaletým klesajícím trendem. Na to ukazují i další jednoduché indikátory, které při zvažování obchodu sleduji. Letošní rok tak může být jiný, než ty předešlé a to i z hlediska sezónnosti. Může, ale nemusí. Pochopitelně… Pravdou je ovšem také to, že ceny futures kontraktů vzrostly oproti reálnému trhu s cukrem plných dvanáct procent více. To ukazuje na docela vysokou účast retailu v honbě za lehce nabytými penězi a nadhodnocení komodity, které potvrzují také mé valuační indikátory. A bylo to také jedním z důvodů proč jsem to zkusil zobchodovat :).

Páteční COT report svědčí o nadcházejícím nudném týdnu. Jedinou novinkou byl zřejmě jen medvědí set-up na FCOJ. Commercials říkají short, small speculators jsou naopak velice optimističtí. Typická situace, ale…

FCOJ

Set-up je jedna věc, samotný trejd je ovšem věcí druhou. COT nám říká pouze to, že na trhu nastává jakási situace, která by mohla přinést úspěšný obchod. Nic víc a nic míň. Něco mně říká, že se na pomerančích odehrává cosi podobného jako na cukru. S tímhle shortem je potřeba být velice opatrný! Ano, vím. Jsem teď zpětně chytrý. FCOJ od pondělka prudce posílil. Den pro moje články tady je ale čtvrtek a s tím nic neudělám :). Tradeři, kteří jsou se mnou v kontaktu ví o mé antipatii k shortu na FCOJ už od neděle. Že Miloši 🙂 :).

Kniha autora tohoto článku: „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Profilový obrázek Eda napsal:

    Jeden do Thajska, druhý do Malajsie – ještě že Martin jede „jen“ do Brna 🙂
    Cukr dobrý koment, dík.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.