KOMODITY: Nad dotazy čtenářů…

Psát už čtvrtým rokem každý týden článek se nezdá být problém. Snad jen v tom, že přibližně po dvou letech máte dojem, že jste napsali už všechno a můžete se hrdě srovnávat s panem Jiráskem. Něco diametrálně nového ze sebe vypotíte jen tehdy, když se sám posunete někam za hranice toho, co jste dosud uměli a navíc si to nové plně osvojíte. Což už na určité úrovni není vůbec jednoduché. A pak jsou týdny, kdy není co psát. Na trhu se nic neděje, obchody žádné nebyly a ani zřejmě nebudou a ke konci roku už vám dochází i životní moudra.

V takové situaci právě jsme. Konec roku není zrovna období, kdy bych chtěl otevírat nějaké obchody a dokonce se mně nechce o nich ani moc uvažovat. V posledních čtrnácti dnech roku z trhu mizí obchodníci, s nimi se vytrácí likvidita a také stabilita cen. Jeden velký obchodník s patřičným počtem kontraktů s řídkým trhem pohne snáze než kdykoli jindy. Logika nelogika. V rámci komoditních edukativních tipů jsem ses kolegy podělil o několik málo možných příležitostí, které trh podle méhonázoru aktuálně nabízí a o nichž uvažuji, nebylo by k nim ale úplně férové, kdybych je o dva dni později hezky za tepla „vyžvanil“ do článku. Jsem tedy rád za několik dotazů, které jsem v posledním týdnu dostal a využiji možnost na ně odpovědět.

První otázka se týkala ropy. Už je čas ji zkusit na long? Já o tom neuvažuji. Pohled na cenový graf a padající nůž, který ceny černého zlata v posledních týdnech předvádějí, mě dokáže přesvědčivě odradit. Jedno z hlavních pravidel, které mně vštípil Larry Williams, je respektovat silný trend. Jen zřídka se stane, že se silný propad změní rychle v růst a naopak silný růst v prudký okamžitý propad (i když na této straně to bývá častějším jevem, než na opačné. Zejména u akcií.). Zpravidla cena najde nějakou úroveň, kolem níž se pokouší stabilizovat. V takové situaci jsou i signály COT reportu celkem nepoužitelné. A v takové situaci právě teď na ropě jsme.

Commercials jsou již nějakou dobu extrémně silnými kupci, COT index na maximech. Měl bych hledat long? NO, NO, NO! Dokud se cena nestabilizuje, je potřeba počkat a respektovat to, si trh myslí. Nechtějme být chytřejší než trh. Přinejmenším při obchodování komoditních futures kontraktů. Chci-li spekulovat za pomoci opcí, spreadů, nebo ETF, pak okay. No problem. Futures obchodník se ale drží stranou.

A je tu ještě jeden důvod. Podívejte se schválně na grafy ropy, topného oleje a benzínu. Vše je to jedna rodina s vysokou korelací. Při signálech uvnitř jedné komoditní rodiny chci být long nejspíše na té, kterou trh vnímá jako nejsilnější. A naopak spekulovat na případný pokles u té komodity, která je nejslabší. V tomto případě je ropa zjevně tím nejslabším článkem a jako kandidáta na obchod do longu bych si ji jistě nezvolil. 

Odpověď je tedy ne, na růst cen ropy prostřednictvím futures spekulovat nehodlám. Snad větší smysl dává nějaká opční spekulace na konsolidaci cen a pokles implikované volatility.

Druhou otázkou je správa cizích peněz. Nabídky, jestli bych za úplatu nespravoval cizí portfolio, chodí poměrně často a jsem v tom neústupný. „Ne, nespravoval. Za žádnou provizi.“ Důvodů je několik.

Jen ten, kdo někdy spravoval na burze cizí peníze, ví jaká je to pecka na psychiku. Vím, o čem mluvím, pracoval jsem nějakou dobu jako portfolio manažér. Obchodovat svoje peníze je proti tomu neškodná zábava pro dospívající dívky. Mně bude za měsíc pětapadesát a nejsem schopen a ani nechci si další zátěž a stresy přidávat. Zažil jsem jich v životě dost. Dvaadvacet let v armádě a patnáct let na burze… Už na to nemám roky.

Kromě nervů bere taková věc i čas. Zadávat jeden pokyn na větším počtu účtů a pokud možno pokaždé, díky jiné velikosti účtu a odolnosti vůči riziku, s jiným money managementem a případně i u rozdílných brokerů, není žádná legrace a už vůbec ne pod stresem. Už na to nemám. Snad kdysi. Teď mám problém zvládat v rušnějších dnech svých pět účtů. Procento chyb ses věkem zvětšuje i tak. Trochu pomáhá zapisování obchodů a pokynů do diáře a jejich každodenní kontrola, jak nás to učil Larry na Floridě. Ale všelék to není. Každý měsíc zadám alespoň dva pokyny špatně. Takového packala byste za správu svých peněz platit nechtěli  :). Tak se na mě prosím nezlobte…

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů