KOMODITY: Na trzích bouřka, doma je klid

Na trzích panika, burzovní propady se dostávají dokonce i do hlavních zpráv. Moji známí, kteří o burze vědí jenom to, že je nebezpečná a všichni obyčejní lide na ní vždycky prodělají, se moudře dívají a notují si to svoje: „Já jsem to říkal.“ Občas se mně někdo z nich soucitně zeptá, o kolik jsem přišel, a dodá, teď to musí být pro ty, co mají peníze na burze opravdu adrenalin.

 V realitě není pravdě nic vzdálenějšího. Aktuálně prožívám velice nudné období. Ve srovnání s normálním stavem dělám jen minimum obchodů. Většinu strategií, které jsem ještě na počátku roku živě obchodoval, jsem dočasně opustil a moje pozornost je teď věnována prakticky jen akciovým trhům. Proč?

Nejprve proč jsem opustil ty strategie. Nejsem gambler. V trhu, kdy se ceny ropy hýbají o dvacet procent denně na obě strany, průměrná denní range (ATR) na trhu se zlatem (a nejen se zlatem) je v násobcích nejvyšší za posledních deset let, prakticky nebude nic, co je stavěno na normální trh fungovat. A to jak u komodit, tak u akcií. Logické úrovně stoplossů jsou prakticky bez vyjímky uvnitř průměrných denních rangí a jejich zasažení se tak stává otázkou náhody. A umísťovat je pod násobky ATR, jak je často doporučováno pro normální situaci na trhu, je teď spojeno s mimořádným rizikem. A protože nezapomínám na to, že v takovýchto situací je ochrana kapitálu prvním úkolem, mám obchodní prázdniny a na trh se vrátím až ve chvíli, kdy se zklidní. Nikam nepospíchám. První dva měsíce roku byly z hlediska obchodování podle COT reportu mimořádně příznivé, tak mám z čeho žít.

Proč mě zajímají akciové trhy? Protože se na nich asi opět rozděluje bohatství. Drsné propady, kterých jsme byly v uplynulých týdnech svědky, jsou těmi nejrychlejšími poklesy, které jsme v moderní burzovní historii zažili. Řítíme se rychleji, než tomu bylo v dobách prasknutí internetové bubliny, nebo v době finanční krize. A leckde mám dojem, že jsme se velice rychle dostali na poměrně zajímavé úrovně. Akcie ovšem ještě nekupuji. Mám za to, že je na to ještě brzy. Přestože jsme se na můj první cíl propadu (úroveň 2100 bodů na indexu SP500) již prakticky podívali. Mým objektem zájmu se staly opce. Využívám vysoké volatility nafukující ceny opcí a vyhledávám akcie, které bych chtěl v příštích deseti letech vlastnit. A právě díky vysoké volatilitě se mi daří vypisovat PUT opce na úrovních, o nichž jsem si ještě nedávno myslel, že na nich už nikdy vypisovat nebudu. Aktuální trh mi dovolí, vypsat opci s dubnovou exspirací umístěnou téměř padesát procent pod aktuální tržní cenou a ještě za to dostat dobře zaplaceno. Budu-li přiřazen, pak budu spokojen. Koupit třeba lot akcií Coca-Cola za dvacet dolarů může být dlouhodobě dobrý počin. Nebudu-li přiřazen, pak mně jako zisk zůstane počáteční premium a mohu vypsat další opci. Tohle opravdu moc času nezabere.

Chvilku jsem si také hrál s myšlenkou intradenního obchodování a ptal jsem se kolegů z naší „floridské“ skupiny. Ti jsou ale vesměs skeptičtí. „Ty pohyby jsou příliš i na intraday,“ shodují se prakticky všichni. A nakonec i „náš Švéd“, obchodující intradenně akciové opce hodnotí trh jako „tricky“ a obchoduje nižší alokace, než je u něj obvyklé.

A protože na burze teď trávím minimálně času, ale karanténa mě drží doma, věnuji hodně času backtestům různých obchodních patternů. Procházet posledních deset let den po dni není nic zábavného. Stovky, možná i tisíce ťuknutí na šipku každý den, zapsání obchodu do Excelu a následné vyhodnocení toho všeho pro každou komoditu není nic, co by bylo spojené s adrenalinem. Přináší to ale zajímavé poznatky a postupu pro dobu, až budeme žít opět v tom světě, na který jsme zvyklí.
O výsledky backtestům se dělím s kolegy v rámci Komoditních a spreadových edukativních tipů a věřím, že je v dohledné době společně využijeme. Jen škoda, že nemohu trávit více času venku…

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.