KOMODITY: Jste paličatí?

Jste paličatí? Nebo měli byste, jako burzovní obchodníci být? Složitá otázka. Nejpravděpodobnější odpověď je taková, že pokud člověku trh nabídne odůvodněnou příležitost, pak bych nejspíše váhat neměl.

Sójový olej byla jedna z mála komodit, na níž jsem se minulý rok spálil. V polovině listopadu jsem krátkou pozici, která se zrovna nevyplatila a díky posouvaným stop-loss příkazům sem spekulaci na pokles uzavřel s drobnou ztrátou. Není každý den posvícení a obchodovaní na burze není exaktní věda. Neplatí to, že když uděláte dobře analýzu, bude váš obchod určitě úspěšný. To by bylo příliš jednoduché. O dva měsíce později jsem do spekulace na pokles vstoupil znovu. Vše vypadá opět ideálně, tak jsem sám zvědavý, jestli tentokrát dopadnu lépe.

První z tradičních obrázků ukazuje v grafické podobě údaje z posledního COT reportu. Zpracovatelé komodity jsou na současných cenách extrémně bearish a silně prodávají. Čisté pozice skupiny large traders se dostaly ke svým historickým limitům a poslední týden je patrné, že tato skupina začala svoje nastřádané pozice prodávat. A komodita je, jak ukazuje spodní hodnotový indikátor aktuálně drahá.

O možném konci trendu vypovídá také soustava indikátorů, které pro takové příležitosti používám. Horní z nich se propracoval na úroveň, na níž podobné silné trendy v minulosti končily, a i ten spodní svědčí o tom, že trh se sójovým olejem je silně překoupený.

Poslední z grafů ukazuje nesoulad, který vládnul mezi burzovní cenou sójového oleje a reálnou poptávkou po komoditě. Zatímco cena kontraktů na burze nadále silně rostla, poptávka po komoditě již nabrala jiný směr. I tom je jeden z podpůrných argumentů pro obchod. Těch důvodů existuje ještě více, podrobně jsem s nimi o víkendu seznámil předplatitele Komoditních a spreadových edukativních tipů.

Jak se bude obchod vyvíjet pochopitelně netuším. Jak psal kdysi klasik: „Budoucí vývoj cen na sójovém oleji má tři možné scénáře.“ Při normálním, ničím nerušeném vývoji je ale pravděpodobnější to, že se ceny této komodity vydají jižním směrem.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Osobním mentorem mně byl po dva roky americký trader Larry Williams, se kterým jsem i po absolvování všech levelů mentoringu nadále v kontaktu. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.