Komodity: „Benzín za milion“

Ceny ropy lámou rekordy, zejména u benzínových pump … Pojďme se podívat na způsob, kterým sami můžeme z drahoty a růstu ceny pro sebe vyždímat 100.000 až milion korun. A kromě toho nezapomeňte, že si podrobně vše budeme ukazovat od pondělí v tomto bezplatném komoditním kurzu – abychom uměli vytěžit z růstu cen plynu, ropy, zlata, obilí maximum.

Jednoduchý systém, bez složitých komplikací

Jak by mohl takový systém vypadat? Pojďme se na to podívat:

  1. Určení trendu a jeho změny

Pro tyto účely používáme s kolegy jednoduchý klouzavý průměr o periodě 50. Na týdenním grafu to značí přibližně jeden rok vývoje. Získá-li průměr jasný sklon a cena je nad ním, máme rostoucí trend, a chceme obchodovat převážně ve směru trendu.

  • Fundamentální ukazatel prozrazující, že korekce trendu je nejspíš u konce

Tady využíváme toho, že vidíme do karet opravdu těm největším hráčům těm, kvůli nimž komoditní trhy existují. Jsou to pěstitelé, těžaři a zpracovatelé komodit. Tyto firmy jsou na trhu s danou komoditou často mnoho desítek let a vědí o něm prakticky všechno. V ropném trhu například Exxon, Chevron, BP, Shell a další.  Vidíme, když opravdu silně nakupují a také když prodávají doslova obouruč.
Není v tom žádné kouzlo ani tajné informace, nebo bájní ilumináti. Tyto údaje jsou veřejně dostupné a každý týden jsou vyhlašovány v rámci COT reportu. Jejich výstup máme přetvořený do grafické podoby, která pomáhá chápat, co se v trhu právě děje.

  • Vstupní a výstupní techniky

Když vidíme, že jsme v jasném rostoucím trendu a největší hráči na trhu nakupují jak o život, pak potřebujeme ještě vědět kdy do trhu vstoupit a kdy odejít. K tomu používáme jednoduché vzory cenového grafu, které mě naučil obchodovat Larry Williams. Víme, kdy nastoupit, kdy sebrat zisk a kdy, pokud se obchod nepodaří, vzít ztrátu.

Klozavý proměr na grafu: Definujeme si trend

Všechno si vysvětlíme prakticky na rostoucím trendu na trhu s ropou, který je vidět na horním obrázku. Na počátku roku 2021 cena ropy překročila padesátidenní průměr, který se po několika týdnech, přibližně na začátku dubna, otočil zřetelně vzhůru. Chceme obchodovat, jak nám trh vzhůru otočeným průměrem napovídá, vždy na tzv. dlouhou stranu (tedy spekulovat na růst ceny ropy).

A teď si přidejme do obrázku to, co dělají velcí hráči:

Aktivita velkých hráčů v indikátoru pod grafem

Aktivita velkých hráčů je zobrazená v křivce pod cenovým grafem. Propracuje-li se nad horní vodorovnou čáru, pak velcí obchodníci silně nakupuji a naopak, ve spodní část jsou silnými prodejci. Už letmý pohled ukazuje, že jejich aktivita dokáže celkem spolehlivě odhalit dna poklesů i vrcholy růstů.

A teď se podívejme na jednotlivé obchody v rámci tohoto dlouhého a silného trendu:

V levé části vidíme základní nastavení trhu: trh je již v jasném rostoucím trendu a velcí hráči agresivně nakupují pokles cen, který je patrný na cenovém grafu.
Na grafu se vytvořil jeden z vzorů který mě můj mentor naučil používat a při jeho vyplnění je možný nákup kontraktu ropy. V pravé části je pak následný vývoj. Ceny skutečně začaly růst a zisk na velkém kontraktu je 5.160 dolarů. Běžným obchodníkům je dostupnější spíše nedávno zavedený mikro kontrakt, kde je zisk 516 dolarů.

I tady je jasný rostoucí trend a jasná opětovná nákupní nálada ze strany největších obchodníků na trhu. Opět se vytvořil pattern, po němž trh zpravidla roste a přichází další nákup. I tady je obchodník odměněn zajímavým ziskem.

To, co je vidět a obrázku je opět shodné s tím, o čem jsem mluvil u předchozích obchodů, a tak si zachovávám právo se již neopakovat. Vydařil se i „vánoční obchod“…

Další dva obchody již prakticky beze slov…

U posledního obchodu si přece jenom komentář neodpustím.
Potřebný „set-up“ se vytvořil ve chvíli, kdy byl trh mimořádně neklidný a s takovým neklidem je spojené i vyšší riziko obchodu, a ne každému se tak tento obchodu vešel do jeho money a risk managementu, a tudíž ne každý, by ho mohl obchodovat. Přesto… rada, kterou nám poskytli velcí hráči byla opět velice užitečná.

Sečteno a podtrženo: více než roční růstový trend cen ropy nám mohl přinést skutečně zajímavé zhodnocení. Při obchodování velkého kontraktu se zisk z těchto obchodů blíží milionu korun (cca 930.000 CZK), při obchodování mikro kontraktu jsme „na dostřel“ sta tisíce korun (cca 93.000CZK). Troufnu si říct, že získat milion takovým způsobem, je mnohem pravděpodobnější, než že milion vyhrajeme ve sportce…

Jak porazit drahotu a inflaci?

Ověřené postupy, které sdílíme s kolegy, nejsou žádnou novinkou. Přesto je škoda, že tolik lidí sice vidí růst cen a zdražování … ale vůbec to neumí využít.
Drahota a inflace nám dává příležitost růstu cen čelit tím, že si prostě z trhu vezmeme víc peněz. Postupy krok za krokem budeme od pondělí sdílet V BEZPLATNÉM KURZU KOMODITNÍHO OBCHODOVÁNÍ – a pak nás už růst cen bude naopak těšit. Registraci máte zde.
AŤ se daří, přátelé a kolegové!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.