Jak se těží zlatý důl. Teoreticky to ví každý, v praxi je to naopak

Jako dítě jsem měl tři sny:
1) Umět létat (to se mi nesplnilo)
2) Umět se potápět (splněno)
3) Mít vlastní zlatý důl (splněno).

Létám po celém světě (teda pokud Covid nestopne letadla, že), ale sám řídit letadlo (nebo jen motorovou krosnu) se prostě bojím, gravitace je mrška…
Potápění je pohoda, vznášení v prostoru, stav beztíže. Pod hladinou je jiný svět a jiná dimenze – kdo se potápíte, víte o čem mluvím.

Létání a potápění si umí většina aspoň nějak představit. Zato představa zlatého dolu.. to dělá lidem obrovské problémy. Ten zlatý důl je skutečný, opravdu těžím skutečné fyzické zlato.

Je to jeden z projektů, který jsem si mohl díky finanční a časové svobodě dovolit. Zatímco za letenky platím a potápění musím také dotovat, zlatý důl vynáší.

Nesmysl. Kde bys těžil zlato?

A jsme u jádra pudla.

Většina lidí se naprosto vzpíná v praxi přijmout to, co osobně nezná. Málokdo si umí představit, že by mohl být někým jiným, že by mohl dělat něco naprosto neobvyklého… že by si mohl splnit sen.

Většina lidí sní o úspěchu, ale málokdo si umí sebe představit na stupni vítězů. Někteří to vzdávají a končí u tlacháním u piva nebo na Facebooku. „Jak to ten chlap dělá? To by se mi líbilo taky“.
Jenže tito lidé si neumí představit sebe na stejném místě.

A tak jim ráno v 6 zazvoní budík, čaj a rohlík v běhu, hurá do práce. Tam prodat denně 8 hodin života za příslib volného víkendu. A tak pořád dokola. Chtějí změnu, ale ….  většina lidí umí snít, ale vůbec neumí řídit loď vlastního života.

Kde bys těžil zlato? Tam, kde je 🙂
Kde bys získal finanční svobodu? Tam, kde se dá získat.
Kde by ses dostal k informacím? Tam, kde jsou.
Zkuste si to promyslet – a pak přijde to nejhorší : zrádná otázka

… dělám to?

Chodím sem tam s některými lidmi na kafe (dokud Covid nestopne kavárny, že). Je zajímavé lidi poslouchat: Spousta tužeb, spousta přání.
Touha po svobodě, po úspěchu, po volném času.
Po bohatství, které to umožňuje.
Když se zeptám, co pro to dělají, nastává mlčení nebo vyhýbavé odpovědi. Tohle je pro většinu lidí  opravdu velmi nepříjemná otázka.

Co konkrétně děláš pro to, čeho chceš dosáhnout?
Nemyslím esoterické bláboly, nebo tzv. koučování. Nemyslím ani sebepřemlouvání ke skromnosti ve stylu „peníze nejsou důležité“ ( poznámka: peníze jsou moooooc důležité – zkus dát své ženě k svátku diamantový náhrdelník a k narozeninám nový dům a pak mi přijď povědět, jaký to byl rozdíl oproti tradiční bonboniéře, kytce a romantické večeři pro dva 😀 😀  ).

Ptám se znovu: Co konkrétně děláš?

Dal jsem před časem na FB anketu s jednoduchou otázkou:

Jak vidíte, 97% lidí tvrdí, že se ihned začne učit, kde je prokazatelně zlato. Pak bychom tu měli mít 97% bohatých a úspěšných lidí! Proč je realita jiná?

Jak se těží zlatý důl

Když jsem si pořizoval zlatý důl, měl jsem dokonale vypracovaný průzkum: Jaké budu mít náklady, jaká je očekávaná vydatnost, jaké vybavení budu potřebovat. Spojil jsem se s profesionály na tuto oblast a pečlivě vnímal jejich rady a postupy.

Co myslíte, jak probíhá těžba zlata? Myslíte, že na začátku těžby je zlatý valoun, a teprve pak se objeví náklady? Pokud se usmíváte nad hloupou otázkou, tak vězte, že přesně takhle většina lidí v praxi uvažuje.

Málokdo dokáže v praxi pochopit, že nejdřív je třeba věnovat čas a peníze na průzkum. Spoustu času a peněz 🙂 Pak teprve můžete začít dolovat, zpracovávat surovinu … a teprve na konci je ten kousek zlata, který to vše zaplatí i s úroky.

Zlatý důl = spousta hledání, spousta času, spousta nákladů. Hledání způsobu, hledání zkušeného inženýra pro realizaci těžby, hledání zdrojů. Spousta času stráveného utápěním času a peněz v technologii, v procesu. Zlato je až na konci.

Tajemství bohatého člověka

Největší tajemství máme zpravidla přímo před nosem. Akorát je nechceme dodržovat v praxi. Jsme příliš netrpěliví, nedůslední … a proto vyhrává tak málo lidí.

Několik tajemství prozradím, protože jsem je osobně vyzkoušel a ověřil jejich funkčnost.

  1. Tajemství bohatého zemědělce, továrníka i zlatokopa: Nejdřív zaseješ/postavíš továrnu/vytěžíš surovinu a teprve potom dostaneš svůj zisk.
  2. Tajemství bohatého selfmademana: Zítra budeš tím, co dnes děláš – nikoliv o čem budeš pouze roky snít.
  3. Tajemství svobody: Opravdu pracuješ pro sebe, ve svém zlatém dole? Nebo jen prodáváš svoji svobodu za mzdu a tím děláš svobodného svého pána?

Investuješ do sebe? Fakt? Tak proč nejsi svobodný?

Jako dítě jsem snil o létání, o potápění a o zlatém dole. Mohl bych snít dodnes 🙂 Já místo toho na svých snech pracoval. Je třeba skončit se sněním, je třeba začít s akcí.

Prokousej se prvními obtížemi, uč se, převáděj vše do praxe. Sleduj úspěšné podnikatele a profíky – já se vždy učil u těch nejlepších.

Nic nevznikne tím, že o tom budeš snít, nebo tlachat na FB. Hodně lidí se zaklíná formulí že „investují do sebe“, zpravidla se to ale omezí na trošku toho průměrného cestování k moři o dovolené. V lepším případě si zaplatí jazykovku, nebo občas cvičí. Sami ovšem cítí, že se nic nezměnilo – prodali svůj čas svému šéfovi, za peníze si koupili trošku toho povyražení …  a zítra zase do práce pro majitele firmy.

Nikdy bych se nestal nezávislým člověkem, kdybych nebyl finančně svobodný. Nikdy bych se neosvobodil z rutinního prodávání času v práci, kdybych nešel do akce. Sněním ani tlacháním na FB bych nevybudoval firmy, trading, ani ten zlatý důl. Sněním bych se nenaučil potápět.

Skutečná investice do sebe je akce. Vytrvalost, překonávání překážek. Pochopení, že nejdřív musím investovat svůj čas, penízeobrovské úsilí, abych těžil zlato. Musím vytrvat tam, kde průměrní lidé končí.

Krev, pot a zlato

Na začátku je vždy dolovaní suroviny. Orání pole. Budování továrny. Porážky, ztráty. Učení se, dělání chyb.

A buldočí vytrvalost, zatvrzelost. Umíněnost vydržet a uspět. Jdeme dál, překonáváme překážky, vytrváme.  Nevzdáváme se, vidíme cíl.

až potom se objeví zlato.

Nejsem sám, kdo prošel touto cestou. Nedávno svoji cestu ukázali kolegové David a Václav. Teď je opět možnost přiučit se u kolegy, který je podnikatel, svého druhu vizionář, a také trader „ve velkém stylu“ – Roman Horký.

Kolega Roman Horký začínal jako vrátný a pošťák. Dnes je „za vodou“, protože buduje firmy, podniká a obchoduje komoditní spready + tzv. „Tříválcovou mašinu na peníze“ (jeho vlastní a unikátní systém, kde kombinuje mnoho postupů)
Ty první dvě dovednosti vám předat nemůže, jsou individuální.
Tu třetí možnost, obchodování komoditních spreadů včetně „Tříválcovky“, máte přímo před nosem.

Pojďte se přiučit, jak se těží zlato v každé době!

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře
  1. Jiří napsal:

    Dobrý den,
    mohl byste k té fyzické těžbě zlata napsat nějaké podrobnosti?
    Jak jste se k tomu dostal a jaké jsou třeba náklady?
    Díky
    Jirka

    • Martin Kopáček napsal:

      Jiří to je jednoduché, zodpovím: Dostal jsem se k tomu tak, že jsem chtěl těžit zlato. A tak jsem si našel cestu, jak si ten sen uskutečnit. Náklady jsou velké, zejména na organizaci a na technologii. A největší jsou časové náklady, vše pochopit a získat správné lidi. Mějte fajn den 🙂

  2. Peter napsal:

    “Kdyby se vám podařilo zjistit, co úspěšní lidé z kterékoliv činnosti dělají, a pak byste dělali to samé znovu a znovu, postupně byste dostali stejný výsledek jako oni.”

    — Brian Tracy

  3. Roman Řepák napsal:

    Inspirativní.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.