„Akcie jsem poznal v USA,“ říká Tomáš Walter

Tomáš Walter je ukázkou toho, jak vypadá „selfmademan“ v praxi. Člověk, který si v posledním ročníku studia vysoké školy přes program „work and travel“ získal pracovní vízum v USA a získal praxi přímo v centru „finanční velmoci“. Dnes ve 43 letech má za sebou zkušenosti a kariéru, kterou by mu většina lidí mohla závidět. Tomáš v USA mimo jiné objevil i svět akcií.

Od píky

„V USA jsem měl vízum na 3 roky, práci na projektu jsem měl hotovou za 3 měsíce,“ říká Tomáš. „Volný čas jsem využil pro cestování. A taky jsem si hledal novou profesi.“ V USA působil ve firmě, která provozuje síť čistíren. Tomáš odložil sako a začal se učit všemu od základů. Z pozice dělníka se během roku vypracoval do vedoucí pozice s obdivuhodným ročním platem 120.000 $.

„Je to o schopnosti pracovat a o schopnosti rychle se učit. V USA oceňují výkon a schopnosti. Nikdo nedá na řeči, důležité jsou výsledky,“ vysvětluje Tomáš svůj rychlý postup.

Bohatí důchodci

Velký rozdíl byl v životě seniorů. Zatímco v ČR si většina lidí odchod do penze spojuje s poklesem životní úrovně, v USA to bývá často opačně. „Viděl jsem, že řada lidí končí s prací poměrně brzo, třeba ve 45 letech. Pak cestují a užívají si života,“ popisuje rozdíl mezi českým a amerických důchodcem Tomáš. „Američané, zejména ti vzdělanější, přemýšlí trošku víc nad budoucností. Budují si portfolio a pasivní příjmy, zejména z dividend.“

Americký důchodový systém obecně není tak štědrý, jako ten evropský. Američané, kteří vyrůstali za republikánských prezidentů, si váží vlastní schopnosti zajistit se a zajistit svoje rodiny bez spoléhání na stát. „Američan je hrdý, když po státu nic nechce. Je v povaze Američanů jít si za svým cílem, aktivně budovat svůj život. A proto jsem si všiml, že velká část Američanů investuje tak, aby získali zázemí, které jim generuje pasivní příjmy.“

Inspirace pro život

Budování pasivních příjmů Tomáše zaujalo. „Začal jsem se scházet s investory a navštěvovat odborné kurzy a semináře. V USA je tohle velmi typické a rozšířené, Američané přímo hltají zprávy od firem a velmi si váží vzdělaných a schopných investorů. I v Česku ostatně známe věhlas Warrena Buffetta, a pro Američany je Buffett velkým vzorem. Ne nadarmo se mu říká Orakulum z Omahy.“

„Začal jsem budovat svoje vlastní portofilo,“ vzpomíná Tomáš. „Ono to není nic těžkého, je to věc cviku a praxe. Vše je o vytrvalosti a trpělivosti.“

Proč je český důchodce chudý?

Po návratu do České republiky se Tomáš věnoval řadě projektů, mimo jiné pracoval pro mediální domy a nakladatelství. „Všiml jsem si, že v České republice se také mnohé změnilo k lepšímu. Ale ta finanční gramotnost ještě proti Americe pokulhává. Lidé znají většinou spíše hypotéky, dluhy, splátky. Málo lidí si umí budovat pasivní příjmy tak, aby nemuseli pracovat do 60 let. A většina stále spoléhá na to, že se o ně bude starat ve stáří stát. To je ale iluze, česká populace stárne a na stáří a penze prostě nebude dost peněz.“

Český důchodce dnes spíše počítá s poklesem životní úrovně. Důvodem je právě rozdílný přístup k investování v době, kdy je člověk ekonomicky aktivní. „Je třeba změnit myšlení a začít pracovat na své budoucnosti. Spoléhat sám na sebe, jako to dělají ti úspěšní Američané.“

Rada za milion

„Když jsem se v USA učil investovat, dal mi jeden z mých učitelů výbornou radu: Když víš, co děláš, nepodstupuješ riziko. Abys věděl, co děláš, musíš se učit. A učit se musíš tak, abys věděl, co máš dělat.“ Tomáš si vzal radu k srdci. Učil se investičnímu řemeslu, aplikoval je v praxi. Dnes, po létech zkušeností s firmami a akciemi, spolupracuje s řadou kvalitních investorů v Evropě.

„Cesta k úspěchu je otevřená pro každého,“ říká Tomáš. „Je důležité si uvědomit, je budování bohatství je zároveň cesta k zajištění vlastní budoucnosti, a také budoucnosti našich blízkých.“

Tomáš Walter nyní působí v České republice v několika mediálních a investičních projektech. Investování do akcií si v USA osvojil a dnes jej s úspěchem předává dalším lidem.

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.