Akcie: Být konzervativní se vyplácí

Čas od času dorazí „trendy“ vlny. Učitě si vzpomenete na dot.com bublinu, nebo na mánii solárních společností. Dnes je trend „léčebné konopí“ a analytici se předhánějí v malování zářných zítřků firem, které budou produkovat konopí a konopné medikamenty.

Pod vlivem marjánky

Občas mám pocit, že analytici píšou svoje vize konopné prosperity pod vlivem produktů těchto firem 🙂  Nekritické předjímání budoucnosti ovšem naráží na tvrdou realitu – zisk je ziskem pouze tehdy, když je realizován. Vše ostatní je pouze obláčkem kouře – byť se na něm může analytik vznášet jak libo.

Vystřízlivění z rauše bývá prý nepříjemné. Stejně je tomu i u vystřízlivění investorů z „konopného opojení“

India neglobalizovala

Firma India Globalization Capital měla být jakýmsi Supermanem konopných firem. V únoru letošního roku prohlašoval generální ředitel Ram Mukunda, že brzo ohlásí produkci léku na konopné bázi, který měl být téměř „kamenem mudrců“. Posuďte sami: Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba, poruchy přijímání potravy atd.

Ovšem zázrak se nekonal: Kromě absence reálného produktu se nad firmou začala stahovat mračna. Ukázalo se, že generální ředitel má za sebou celkem pestrou, nicméně nikoliv úspěšnou kariéru. Na výzkum firma deklarovala tak malé částky, že by stačily leda na ubalení pořádného jointa. Firma nesídlí v komplexu laboratoří, jak by se dalo očekávat, ale … v polorozpadlém předměstském domku.

Globalizace konopného světa se nekonala

Tulipány a konopí

Zajímavý je vývoj hodnoty akcií firmy. Poté, co Ram Mukunda ohlašoval přelomové medicínské patenty, cena vystartovala ze srpnových 37 centů až na říjnových 13 dolarů. Poté, co se provalila negativní realita, bylo obchodování s akciemi IGCC pozastaveno. Poté akcie strmě klesaly až k 62 centům.


zdroj: stockcharts.com

Investoři, kteří se těšili na jízdu na „zeleném draku“, vystřízlivěli.  Graf nápadně připomíná slavnou „tulipánovou mánii“, která v 17 století pustila žilou holandským spekulantům – a připomíná i nedávnou „digitální jízdu“ investorů do Bitcoinu. Tulipány, bitcoin i marihuana zatím skončily neslavně.

Buďte v investování konzervativní, ne každý „šluk“ má opravdovou sílu

Ing. Tomáš Walter

Stáhněte si ebook ZDARMA :

Jak vydělat na burze? 

tlacitko
Tomáš Walter
Tomáš Walter
Tomáš Walter je vyhledávaný investiční poradce a specialista na akciové trhy. Získal titul inženýra v Česku, ale i titul Master of Science v USA, kde pracoval několik let jako vrcholový manažer. Po návratu do Česka působil jako manažer také v největších mediálních domech (CNC, CME) a budoval svoje investiční portfolio. Poslední 3 roky už pouze investuje, podniká a věnuje se své rodině, sportu a dobrému pivu.
Komentáře
  1. Profilový obrázek Monestoo napsal:

    Ne každý šluk má opravdovou jízdu. Hláška na konec 😀

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.