Opce: Jaké fundamenty sledujeme pro vybírání obchodů?

„Co sleduješ při výběru obchodů?“
„Je to složité?“
„Nejsem ekonom, budu tomu rozumět“?

Ano, některé věci občas vypadají, jako by to bylo „z Marsu“.
Ale klid, držíme vše jednoduché …. Osobně sleduji především těchto deset nejdůležitějších typů makroekonomických událostí, které mají největší vliv na trhy:

  1. Centrální banky a jejich politika: Zasedání centrálních bank, jako například Fed v USA nebo ECB v Evropě, mají na trh zvýšením nebo snížením úrokových sazeb / nebo měnových intervencí. Vysoké úroky znamenají dražší půjčky pro firmy i pro spotřebitele. Nízké úroky roztáčejí ekonomiku a startují růst.
  2. HDP: Hrubý domácí produkt (HDP) je ukazatel hospodářského růstu konkrétního státu, a jeho vývoj má vliv na trh. Rostoucí HDP znamená že se ekonomice daří, klesající naopak může trhy vystrašit.
  3. Inflace: Inflace ovlivňuje nákupní sílu a spotřebu. Vysoká inflace vede ke zvýšení sazeb, a důslekdy viz bod 1.
  4. Nezaměstnanost: Vysoká nezaměstnanost může naznačovat ekonomickou recesi, což může mít negativní dopad na trh. Pozor, nízká nezaměstnanost zase nutí firmy „přeplácet“, a to se promítne do nižších marží a vyšších cen ….
  5. Hospodářské výkazy: Výsledky hospodářských výkazů společností mohou mít vliv na trh, zejména pokud překvapí investory výrazným způsobem. Co třeba taková banka, která reportuje průšvih 🙂 ? Ano, pamatujeme jak pády systémových bank v roce 2008 odstartovaly globální finanční krizi.
  6. Obchodní bilance: Obchodní bilance ukazuje, zda země má přebytek nebo deficit v obchodování se zahraničím. To může mít vliv na měnové kurzy a obchodování s akciemi dané země. Neplatí to o US dolaru, který je (zatím, dosud) tzv. rezervní měna pro 2/3 světa…
  7. Politické události: Politické události, jako jsou volby nebo změny vlád, mohou ovlivnit ekonomickou stabilitu země a také trh. Volby v USA pravidelně hýbou trhem.
  8. Přírodní katastrofy: Přírodní katastrofy, jako jsou hurikány nebo zemětřesení, mohou mít vliv na ekonomiku a trh. Představte si třeba dopad cyklónu nebo uragánu, mrazu či padajících žab na kávová pole 🙂 a na cenu kávy.
  9. Geopolitické napětí: Konflikty mezi zeměmi mohou mít vliv na obchodování a trh, zejména pokud jsou země zdrojem surovin nebo důležitým obchodním partnerem. Tady všichni vidíme, jak to funguje třeba u ropy nebo zemního plynu, pocítili jsme to všichni na svých peněženkách.
  10. Energie a suroviny: Ceny energií a surovin mohou mít vliv na trh, zejména pokud jsou zdrojem příjmů pro určité společnosti nebo sektor. Nebo pokud jsou to klíčové suroviny pro průmysl či obecně pro fungování civilizace, viz bod 9.

Těch zásadních věcí není zas tak moc, a i člověk bez ekonomického vzdělání se velmi rychle „rozkouká“. Osobně doporučuji sledovat jen ty opravdu důležité věci, a s rozumem. Komplikovat si strategii a obchodování umí každý 🙂

I o tom si budeme povídat v bezplatném opčním kurzu, který začíná už 1.5. Loni jsme došli k zisku +32%, a letos máme opět slušně našlápnuto. Registraci máte zde, po přihlášení si zkontrolujte že vám dorazil odpovědní mail.

Ať se daří!

Martin Kopáček
Obchodováním na burze se zabývám od roku 2005. Specializuji se na výpisy opcí na akcie a na indexové ETF. Preferuji časově nenáročné strategie s vysokou pravděpodobností úspěchu.Důraz kladu na pochopení trhu, na fundamenty. Preferované opční strategie: naked put, put spread, Iron condor, strangle, covered call. Oblíbené podklady pro opční obchody: SPY, TNA, akcie z S+P indexu Styl: vypisování opcí a opčních strategií, příjmové (kreditní) strategie, vyhodnocení fundamentu a volatility. Od roku 2010 realizuji individuální tradingové konzultace pro zájemce o obchodování opcí.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.