Člověk se může naučit všechno. Někdy je to těžší, někdy to jde samo, ale nakonec se to podaří. To platí i pro obchodování na burze. Přečtete si pár knížek, ti zvídavější si třeba zaplatí i několik kurzů a pak hurá do džungle.
To, co se ale získává hodně pomalu je zkušenost. Odhad pro to, co se může stát a čeho by si měl obchodník všímat. Po nějaké době už se na obchod díváte jinak. Základní fakta vnímáte jaksi podvědomě a soustředíte se na jiné věci. Na první pohled zcela jasné obchody, se jeví jinak a k jejich potvrzení sledujete věci, o kterých jste dřív ani neuvažovali.
Vzpomněl jsem si na to právě tento týden, když mě můj syn psal, jestli není čas být short na cukru. První pohled je jasný. Na trhu je sestupný trend a v něm probíhá prudká růstový rally. Commercials ve velkých objemech prodávají. Prodávají úrodu, nebo hedgují své zásoby. Indikátor změny trendu se dostal do zóny, kde v minulosti docházelo ke změně trendu, a lámaly se růstové korekce. Cukr je podle hodnotového ukazatele nadhodnocený. V paměti mně vytanul prakticky naprosto stejný obchod, který jsem vzal v roce 2013 (vyznačen na grafu) a byl to z pohledu zisku velice dobrý obchod.
Přesto ale teď na cukru short nejsem a ani jsem o tom příliš neuvažoval. Jsou věci, které jsem před dvěma lety neznal, nebo nesledoval. A ty mně jasně říkají, že i když oba obchody vypadají stejně a vše je podle COTu ideální, samotný „trejd“ nemá tu úroveň pravděpodobnosti úspěchu, kterou bych si představoval. Mám zkrátka jiné zkušenosti a trochu jiný pohled, než když jsem do džungle vyzbrojen COTem poprvé vstoupil. Neříkám, že to není jasný short a že ti, kteří ho otevřeli, nevydělají. Možná, že vydělají a dost. Jen já u toho nebudu. A moc mě to netrápí. 🙂
Výsledek všeho je ten, že mám mnohem méně obchodů, než jiní obchodníci. Ti si vydělají možná víc. Možná taky ne. Ale mám také mnohem vyšší procentuální úspěšnost obchodů a méně nervů.
Kniha autora tohoto článku: „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.