Na komoditním trhu vládne klid. To neznamená, že by se ceny zlata a ropy nehýbaly. Ty se, díky výsledku britského referenda hýbaly požehnaně. Jen rozumný obchod, který by nabídnul příležitost získat peníze, se neobjevil.
I COT index dává signály, že by některé komodity mohly být již na svém zenitu a není vyloučena přinejmenším zajímavá korekce opačným směrem. Člověk nemusí brát vše, co mu na trhu ukazují. Třeba zmíněné zlato. Pohled na cenový graf doplněný o COT index už delší dobu říká, že bych měl být na zlatě short. A nejenom na zlatě. Po obchodu na krátkou stranu volá už více komodit, jenže…. Jenže, komoditní obchodování tak, jak jej už několik let provozuji, není pouze o extrémech COT reportu. Naopak to, čeho si na něm nejvíce cením je skutečnost, že mě dokáže často před takovými falešnými signály varovat a do obchodu mě pustí až ve chvíli, kdy je pravděpodobnost úspěšného skutečně velká. Při hodnocení posledního COT reportu jsem na fóru svého kurzu psal, že vidím možná dvě zajímavé situace, ale s velkou pravděpodobností je obchodovat nebudu a nebudu se v týdnu věnovat prakticky vůbec. Jak jsem napsal, tak jsem také učinil.
Za poslední tři měsíce se na trhu vyskytly snad jen tři rozumné příležitosti. O povedeném shortu na zlatě, který několik obchodníků z mého kurzu úspěšně zobchodovalo, jsem psal v jednom ze svých posledních článků. O tom, že trh s mědí pravděpodobně nečeká další propad, jak věštil největší z domácích investičních webů, ale spíše růst, jsem se také zmínil. Poslední situací, kdy jsem se neudržel a kliknul si, byl minulý týden obchod se sójovou moučkou.
COT Index se nacházel již delší dobu na nule a říkal nám, že Commercials (tedy skupina producentů a zpracovatelů komodity) je v této situace extrémními prodejci. Je to logické. Producenti (pěstitelé) prodávají svůj produkt tím více, čím vyšší je jeho cena. A zpracovatelé naopak s ohledem na svoje ziskové marže z jejich „core byznysu“ na vysokých cenách nakupují sójovou moučku jen v nejnutnějším množství, naopak prodeji přes burzu zajišťují hodnotu svých zásob proti poklesu.
OK, ale COT Index přece není vše, ne? Pojďme dál. Další obrázek říká, že sójová moučka byla v okamžiku obchodu nadhodnocená a to tak, že o tom hovořily všechny tři typy hodnotového indikátoru FutTrend.
Pohled na graf říká, že v takové situace je FutTrend ve velké většině případů spolehlivým pomocníkem, že? Za pozornost stojí také to, že všechny tři ukazatele (i když zejména ten pro mě hlavní) byly k raketovému růstu ceny komodity v uplynulých měsících poměrně lhostejní a cenu moučky nechávali poměrně dlouho bez „ratingu“ overvalued.
Potvrzením toho, že se trend již opravdu vyčerpal, byl také indikátor konce trendu, u kterého využívám dvě hodnoty, které používám jako hodnoty mezní. Vidíme, že se křivka indikátoru nachází v silném extrému a říká, že by s nákupní horečkou na sójové moučce mohl být již brzy amen.
A když k tomu přidáme typický sezónní vývoj….
Vidíme, že tradiční sezónní vrchol cen moučky je zpravidla na začátku června. Konkrétně kolem desátého… Není to dost argumentů, brát tentokrát COT Index vážně a zaspekulovat si na pokles? Musím ale říct, že se našly i další ukazatele, které mě přesvědčily o tom, že bych tentokrát obchodovat měl.
Jeden z možných vstupů pod low týdenní svíčky ukazuje následující graf:
Btw. Omlouvám se za kvalitu obrázků, jsem v přírodě a nemám ve stroji to, co bych tam potřeboval pro tradiční zobrazení. Stejně tak i další obrázek (výřez se současným vybavením počítače neudělám). Ještě potvrzení, že nekecám 🙂
Proč jenom jeden kontrakt? Pár dní před referendem, jsem netoužil po přebytečném adrenalinu. Stejně tak i s výstupem v den hlasování. Večer jsem slavil u kamarádky v Prostějově její kulatiny a neměl jsem iluze o tom, že bych přitom chtěl sledovat co se děje a byl na to schopný nějak reagovat. A to i druhý den… :). Mimochodem, Mirku, ještě jednou díky za odvoz :).
Téměř 600 USD za tři dni v pozici jsou asi dobrá odměna.
————————————————–