KOMODITY: To je blbost. To nefunguje…

Mám kamaráda. Na tom asi není nic divného. Všichni máme. Je to profesionální šachový trenér a šachy jsou pro něj vším. Trávili jsme spolu hodiny týdně a diskutovali o vývoji naší hry. Probírali to, co je podle nás správné a co jsou nesmysly. Poslední dobou se potkáváme poměrně zřídka a to i přes to, že jsem se vrátil do města, v němž jsme společně vyrůstali. Přestáváme si rozumět. Proč? Honza z mého pohledu ustrnul, zastavil se na místě a vše nové automaticky zavrhuje, přibližně po desetivteřinovém zkoumání, jako nesmysl. Pokud vím, má poslední dobou i daleko méně svěřenců a to i přes to, že v minulosti vychoval pěknou řádku přeborníků republiky. Důvody toho vidí všude jinde, než u sebe. Děti jsou líné, rodiče nemají zájem, trenérská komise svazu je neschopná, všude kolem je spousty braku, což lidi od šachů odtahuje …

Dost mě to celé mrzí. Možná tím více, že jsem ze světa tradingu zvyklý na pravý opak. Neustálé zkoumání a prověřování nových věcí a přístupů žene člověka dál. A i když často zjistí, že to nové, co se právě dozvěděl, mu příliš nepomohlo, rozhodně ho to od dalšího zkoumání a získávání nových zkušeností neodradí. Teprve dostatek znalostí a zkušeností vás může neustále posouvat dál.

Dám příklad. Když člověk na burze začne, má zpravidla jediný nástroj zkoumání – technickou analýzu. Proč? Je velice jednoduché ukázat nováčkovi, že když se jeden indikátor dostane do překoupené oblasti, je dobré prodávat a spekulovat na pokles cen. A naopak. Nebo když se nějaké klouzavé průměry protnou, je to signál k otevření, nebo uzavření obchodu. Nováček to rychle pochopí a s přesvědčením, že zná něco, co nikdo jiný nezná (přesně ten pocit jsme měli s Martinem a Honzou, když jsme se seznámili s patterny indikátoru CCI) vyrazí na burzu. Technická analýza je super! První praktické zkušenosti s „technikou“ většinou zase až tak super nejsou. Ale což, zkusíme jiný indikátor. A pak další a další. No super to není a můj obchodní účet se zmenšuje. Je to jasné: Technická analýza nefunguje! Je to podvod. Časem zjistíte, což je můj případ, že technická analýza může fungovat, ale je dobré k tomu mít vytvořeny nějaké podmínky, nebo chcete-li fundament. Já objevil COT report a teprve pak, když je trh nastaven, nastupovalo použití technické analýzy pro potvrzení fundamentu a konkrétní vstup do pozice. Tohle byl krok vpřed. Velký krok vpřed. Jste ale trader a tak bádáte dál. Nejsou nějaké situace, kdy signály technické analýzy fungují lépe? Je nějaké nastavení indikátoru, které má lepší výsledky? A vůbec, co jsou to vlastně lepší výsledky?

ODBOČKA:  A jsme na místě, kdy je odpověď na jednu otázku pro každého jiná. Když máte malý účet, nezajímá vás systém, který vydělává nejvíce peněz. Proč? Protože může vyprodukovat průběžný pokles hodnoty účtu větší, než je pro vás snesitelné. Indikátor může zhodnotit účet za rok o sto padesát procent. V průběhu roku bude mít ale běžný drawdown patnáct tisíc dolarů. A když máte účet 15.000 dolarů, pak to nebude ten nejlepší systém pro vás. Naopak systém s nižším zhodnocením, ale malým drawdownem je pro vás to pravé, co byste měli hledat, a který vám přinese dobré výsledky. Porovnávat dva účty, z nichž jeden má zhodnocení 30% a druhý 15% a soudit podle toho o tom, kdo je lepší trader je nesmysl.

Zpět k technické analýze. Zkusíte tedy vybrat několik indikátorů, ke každému přidáte několik možných nastavení a vrhnete se s nimi na historická data. A za týden toho zpravidla necháte, protože máte odřené oči od monitoru, několik excelových tabulek plných čísel a za sebou tak pět procent práce. A doma se s vámi nikdo nebaví. Můžete si pochopitelně pořídit nějaký software, naprogramovat podmínky a spustit na něm test. Jsou mezi námi takto šikovní lidé a je to pro ně rozhodně schůdná cesta. Já k nim nepatřím a tak jsem si podobný historický test pro akciový index SP 500 koupil. A zjistil jsem, že technická analýza funguje poměrně dobře, když ji používáte správně. O konkrétní výsledky testu se tu podělit nemohu a tak sdělím jen několik poznatků, které mě nejvíce překvapily.

  1. Například jedny z nejhorších výsledků a to při různých nastaveních měl jeden z nejrozšířenějších indikátorů: MACD.
  • Žádný indikátor, je-li použit samostatně, není ziskový při spekulacích na pokles trhu. K tomu, abych mohl spekulovat na pokles, tedy potřebuji nejméně součinnost dvou indikátorů!
  • Jednotlivé indikátory mají různé výsledky při krátkodobých a středně dobých spekulacích. Jsem-li obchodník spekulující na krátkém časovém horizontu (několik dní), měl bych používat jiné indikátory s jiným nastavením, než když je cíl mé spekulace více vzdálen.
  • Některé indikátory vykazují vyšší zhodnocení společně s vyšší volatilitou výsledků a vyšší drawdownem. Jiné naopak mají drawdown poměrně nízký a tomu odpovídající nižší zhodnocení.

Optimální stav je pak pro každého jiný. Mám-li nižší účet a chci-li obchodovat spíše krátkodobější obchody, pak budu optimálně hledat indikátory poskytující co možná nejnižší drawdown s odpovídajícím zhodnocením a zároveň indikátor s odpovídajícím nastavením (pro spekulace na pokles s indikátory) fungujícími dobře v krátkodobých obchodech. Nejnižší propad v krátkodobých spekulacích na růst vykazovalo použití jednoho exponenciálního průměru. Propad se pohyboval těsně pod třiceti procenty. Naopak u středně dobých obchodů vítězí v kategorii indikátorů MFI (money flow index) v nějakém optimálním nastavení.

Tudy tedy vedou cesty tradera. Počáteční nadšení pro technickou analýzu vystřídá totální popření. Ti, kteří vydrží, najdou pro techniku dobré uplatnění jako nějaké části svého obchodního systému. A následně se třeba v té technice ještě zdokonalí a budou ji umět použít ještě o něco smysluplněji. Můj kamarád Honza se bohužel zadrhnul v etapě popírání…

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.