KOMODITY: Přišla bída na vojáka!?

Tak to tedy vypadá, že dokud nebude mít Donald svoji zeď, o které tedy kdysi tvrdil, že ji postaví na svoje náklady Mexiko, nebudeme mít ani my svoje data z komoditních trhů. Žádný COT report, žádná WASDE… Obchodovat ve tmě nemusí být dobrý nápad. Protože ve chvíli, kdy se najednou rozsvítí, může se rozpoutat docela pěkná mela a účast v takové tlačenici může docela bolet. Obchodování ve stylu „buď do nebe, nebo do pekla“ se každý rozumný obchodník vyhýbá. Proto jsem dočasně omezil svoje obchodní aktivity na komoditním poli na minimum. Obchoduji jen velice krátkodobé pozice, řídím svoje opční a akciové portfolio a namísto stresu jsem víceméně neplánovaně odjel na týden do lázní.

Dobu mezi masážemi a koupáním ve vanách s různě zbarvenou vodou plnou bublinek využívám různě. Jednou z hlavních výplní času je přemítání o tom, co bude dál. Co když Donald peníze na tu svoji zeď ještě nějakou dobu nedostane? Co budu dělat? Zůstanu mimo komoditní trh, budu se zabývat jen opcemi a akciemi, nebo budu hledat příležitosti jinak, bez využití COTu?

Mám takové „udělátko“, které údaje COT reportu docela dobře kopíruje. Je to ryzí syntetika a je tak trochu kouzlo, že to celé má silnou korelaci se COT indexem a reálnými daty z trhu udávajícími čisté pozice Commercials a hedgových fondů. Ve svém komoditním kurzu jsem tento indikátor nazval „jedničkou“. Většinou jsem ho používal spíše jako potvrzení toho, že už je opravdu čas se situací na trhu zabývat a začít zvažovat nějaký obchod.  Ale co kdybych ho, alespoň dočasně, použil jako svůj hlavní nástroj?

Silnější čára je klasický COT index, který ke svým obchodům používám, a tenčí čára znázorňuje výše zmíněný syntetický indikátor. Korelace mezi oběma čarami je poměrně vysoká a v překoupených či přeprodaných extrémech jsou oba ukazatele prakticky stejně. Jen ten syntetický index vyprodukuje občas nějaká obchod navíc, která ale vesměs nekončí žádnou katastrofou. A neplatí to jen pro pšenici.

Podobná je situace také na dalších komoditách včetně mědi. Oba indikátory, jeden složený z reálných údajů o chování Commercials na trhu a druhý jen vypočtený z cen na nějaké periodě, jsou si opět celkem podobné. A není to jenom o komoditách. Syntetický COT index může být celkem dobré vodítko také na běžných akciích nebo ETF.

Jeho rady, kdy nakoupit nebo prodat americké akcie nebyly rozhodně špatné. Přinejmenším kdo vyslyšel loňských dvou prodejních varování, ten vyzobal i z celkově nepodařeného akciového roku to nejlepší a rozhodně není nespokojen.

To je tedy jeden z mých lázeňských cílů. Podívat se, jestli bych nemohl využívat, přinejmenším dočasně, místo klasických COT indikátorů jejich náhradu a celý americký vládní problém úplně ignorovat. Práce tedy spousta. A mám tu na to bádání také pomocníka a celkem příjemné prostředí.

Chcete mi „koukat přes rameno“ a vidět, kde a jaké si připravuji obchody?

Vydávám Komoditní edukativní tipy, kde rozebírám trhy a hledám příležitosti, které zobchoduji na mém účtu.

Jste nováček? Stáhněte si zdarma Komoditní manuál!

komodity manual

Komoditní manuál zdarma

——————————-

Chcete začít obchodovat? Ukážu vám moje kompletní know-how, krok za krokem:

komodity basic

Vstupte do mého komoditního kurzu!

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.