Dnes si spíše zafilosofuji. Obvykle jsem konkrétnější, ale nechci ve čtvrtek komentovat „nová čísla“ z minulého pátku. Vlastně minulého úterý. To si raději počkám na nová. Navíc aktuálně mám obchodní prázdniny. Právě probíhající komoditní kurz a práce na něm mě, společně s dalšími povinnostmi mimo trading, plně vytěžuje. Vážím si toho toho, když mohu mít na obchodování komodit a čtení trhu klid a čistou hlavu.
S COTem je to jako s většinou věcí v tradingu. Není to univerzální recept na všechno a už vůbec ne něco, co člověka v tradingu na sto procent ochrání od jakékoli ztráty. Samotné údaje, které nám poskytne, nejsou spásonosné, ale ve spojení s dalšími informacemi, které nám trh říká, dávají docela nepostradatelné povědomí o tom, co se kolem nás odehrává. Psal jsem o tom už ve svých minulých článcích a snažím se v tom utvrdit i ostatní tradery v rámci mého právě běžícího kurzu.
Není asi náhoda, že COT patří do výzbroje hned dlouhodobě ziskových několika obchodníků, kteří se sešli v rámci projektu Finakademie. Používám ho já, patří k základním kamenům obchodních systémů Eleny, používá ho Pavel Hála, a jak vím od Martina Kopáčka, tak k němu přihlíží i „Švéd“ jehož edukativní opční tipy velká část našich čtenářů studuje.
Snad se na data COTu díváme každý malinko jinak a trochu jinak je interpretujeme, ale jeho užitečnost chápeme všichni. Před rokem a půl jsme se neznali a samotné nás překvapilo, že i když obchodujeme každý něco jiného, máme jeden společný bod.
A navzájem se od sebe učíme. Třeba Elena mně ukázala hned několik „vychytávek“, které jsem neznal a o několika z nich možná nic netuší ani Larry Williams. Teď uvažuji, jak je zařadím do svého tradingu. Prozatím jsem se díval na spreadcharts.com jen na jedinou (ale mimořádně užitečnou!!) věc.
COT nelze brát mechanicky a zdaleka nás v něm nezajímají pouze commercials. Nedávno mě kontaktoval jeden spreadař. Že tedy netuší, jak mně to může fungovat, když ty commercials jsou často maximálně short, ale trh se v dalších měsících ne a ne obrátit. Navíc ty commercials přece vůbec nezajímá, co se na té burze děje! Rozhovor probíhal asi takto:
„A proč sledujete jenom commercials?“ zeptal jsem se ho. „A co vůbec sledujete, kromě commercials?“ byla moje následná otázka.
„No ještě sezónnost. Platím si na to super program.“
„A jak tu sezónnost obchodujete?“
„Přece když cena obvykle roste, tak spekuluji na růst. Je to dáno specifikou komodity, jejích tradičních cyklů, to je historie a ověřená pravda.“
„Takže když by měla třeba cena pšenice začít podle sezónnosti růst, tak se podíváte na commercials a nakoupíte?“
„Přesně tak!“
„To ale nemůže až tak moc fungovat, alespoň si to myslím,“ odpovídám. „Sledujete třeba to, jestli je aktuální vývoj ve shodě s tradiční sezónností, nebo jestli je to tentokrát jinak? Víte, že vrcholy sezónních grafů nejsou často vrcholy trhu, ale důležitý je třeba až další, nižší vrchol? A co large traders, analyzujete to, co dělají, než otevřete obchod?“
„Ne to mě nikdy nezajímalo. Všude píší o commercials. Ale to o té sezónnosti zní zajímavě…Jak se na to tedy díváte?“
Následoval pak poměrně dlouhý rozhovor, který třeba přinese nějaké ovoce. Po nějaké době obchodování s využíváním dat COT reportu získá člověk zkušenost a často na první pohled vidí, jaký signál nebrat a čemu se naopak podrobněji věnovat. A že to funguje, toho budiž důkazem články, které jsem v minulosti na finakademie napsal.
Rad by som sa Vasho kurzu zucastnil. Bude este moznost?
Martine, díky za otázku, uvidíme. Záleží to spíš na finakademii než na mně :). Můj kurz je teď těsně za polovinou, ale bude začínat kurz komoditních spreadů Eleny Lindišové, která ke spreadům přistupuje podobně jako já.
Mějte se hezky