Ti životem zkušenější si zřejmě pamatují, jak jsme tenhle výkřik neměli rádi. Kdyby na mě někdo v šest ráno zakřičel dneska, byl bych asi, byť povahy téměř flegmatické, poměrně nepříjemný. V obchodování mně ale takový výkřik nevadí. Když nepřijde, je vše v pořádku, vím, že celý týden nemusím do práce. Mohu se věnovat příjemnějším věcem, než kažení zraku neustálým prohlížením monitoru. Když přijde, pak se možná jde do akce. Takovým prvotním zvukovým signálem je pro mě páteční COT report.
Jak jsem už ale psal v minulých článcích, COT report je jenom začátek a sám o sobě toho nemusí zase až tolik zanmenat. K tomu, aby byl pro obchodování použitelný, je potřeba dalších filtrů. Na jeden z nich se dnes podíváme.
První graf ukazuje v horní části vývoj ceny zlata a ve spodní části je již zmíněný filtr.
COT mně napověděl, že se na trhu možná něco chystá a obrat současného pohybu je na spadnutí. A ejhle, to samé mně zvěstuje také indikátor ve spodní části grafu. Když se podívá nad svoji kritickou úroveň, je s pohybem na trhu velice často amen. Nic není perfektní, ale celé je to velice dobře použitelné v odhadech blížícího se konce aktuálního tržního směřování.
A funguje to kupodivu i na cukru. Jediný případ, kdy se tento zvěstovatel konce trendu trošku zmýlil, byl říjen loňského roku, kdy sice naznačil, že to hlavní již máme za sebou, ale cena cukru ještě nějakou dobu rostla. O robustnosti mého (nebo spíše Larryho) přístupu svědčí to, že jsem se COT reportem a tímto indikátorem nabízeného shortu nezúčastnil. Psal jsem o tom tady. Jiné filtry mě od následné ztráty uchránily.
Je dobré vědět, že stejný ukazatel funguje stejně dobře na komoditách, jako na akciích a stejně dobře označí nebezpečná místa i u jednotlivých akciových titulů. Jak si vedl na indexu SP500 ukazuje následující obrázek. Docela to ujde, ne?
Obchodování COT reportu skutečně není jen o jednom jediném grafu, který najdete na internetu, i když i ten je mimořádně užitečný. Není to ale žádná věda. Jen vědět, co má člověk hledat a pak se podle toho zařídit. Celý indikátor lze pochopitelně využít i jinak a umí dát mnohem více smysluplných informací, ale o tom zase třeba jinde, nebo jindy :).
Mistr udiček 🙂