O něčem jiném…

Psát každý týden o COT reportu a komoditách je trošku nuda. V týdnech, kdy se na burze nic neděje pro mě, a celkové také pro čtenáře. Stále stejné křivky, neměnný slovosled a ukázky kolik peněz se dalo vydělat, nebo kolik jsme vydělali. Obchodování komodit je pro mě už nějakou dobu výnosným byznysem, ale je jenom střípkem v mé finanční mozaice, o které chci tentokrát mluvit.

Abych to nezamluvil… Tento týden jsem prodělal. Zkusil jsem trefit vrchol na pomerančovém koncentrátu a otevřel short… Okay, vrchol se nekonal. Odevzdal jsem zpět pár set USD, které jsem sebral v mém „předbrexitovém“ obchodu na sójové moučce a v klidu z trhu zase odešel. Nemusíte mít vždycky pravdu, i když jste udělali analýzu maximálně pečlivě a správně. Pohybujeme se ve světě nejistot a poctivá práce nemusí být vždy OKAMŽITĚ a PO PRÁVU odměněna. Tak svět tradingu nefunguje. Odměna přijde, ale může to nějakou dobu trvat. Na druhé straně existuje cosi jako „Krásný ztráty“, o kterých jsem psal již dříve.  A přesně do této kategorie můj „nezdar“ na pomerančích patří.

I přesto, že na komoditách často několikrát po sobě něco odepíši, je zpravidla moje měsíční bilance kladná. Komodity a trading jsou jen jeden byznys, který provozuji. Mám poměrně slušné akciové portfolio nakoupené „před mnoha a mnoha lety“ a protože se jedná z velké většiny o portfolio složené z velkých firem vyplácejících pravidelně se zvyšující dividendy, generuje mně solidní, a také pravidelně se zvyšující příjem. Ten ovšem nezneužívám. Plně ho reinvestuji a navyšuji si tak příjem budoucí. Teď hotové peníze nutně nepotřebuji, ale „Kdoví co bude pak…“

V týdnu jsem se „elektronicky“ bavil se svým kamarádem, který občas protočí peníze na české burze, a řekl jsem mu, že možná přikoupím nějaké akcie Pegasu. „Pegas? Ten je přece šíleně drahý,“ napsal mi display mého telefonu. „Člověče, možná není levný, ale já to tak neberu. Pegas je jediná firma na české burze, která nejenže vyplácí pravidelně dividendu, ale také ji pravidelně zvyšuje. Já nekupuji akcii za nějakou cenu. Já kupuji budoucí finanční tok. Aktuálně čtyřprocentní dividendu, ale díky jejímu zvyšování, z toho může být za pět let výnos šesti procentní. A ulož si dneska někde peníze na šest procent. Můj hlavní nákup na Pegasu jsem udělal před pěti lety za 415 CZK za kus. Ulovil jsem si svého neznámého pesimistu, který mně prodal nádherný finanční tok za šíleně nízkou cenu. Tímto bych mu rád poděkoval. Stejně tak jsem kupoval akcie Altria za 16 USD. Dnes jsou na skoro 70 USD a můj dividendový výnos z této investice je někde kolem šestnácti procent. O tom, jak vybírám akcie do portfolia snad někdy jindy. Pokud bude zájem…

Běží mně také nějaké pravidelné opční strategie na ETF založené zejména na vysokém contangu. Vysoké contango samo o sobě rozkládá hodnotu podkladu a tak vypsané call opce dokáží vypršet bezcenné nejen v případě, že trh klesne, nebo jde do strany, ale také v případě, že nadále roste, ale neroste dostatečně silně. To je dobrý byznys, v němž skoro vše hraje pro vás a to dává velikou pravděpodobnost úspěchu.

V neposlední řadě také nakupuji za momentálně nepotřebné peníze podílové fondy. „Ty kupuješ fondy?“ slyším otázky, které jsem slyšel už mnohokrát. Ano kupuji. Proč to nepřiznat. Mám vyvážené portfolio složené z kvalitních fondů s nízkými náklady. Jeho výsledky příliš nesleduji. Nemá to smysl. Přinejmenším jsou to peníze, které neutratím a jednou je použiji, až bude opravdu potřeba. Taková situace zatím nenastala. Stejný přístup mám také k fyzickým kovům. Díky Martinovi a Honzovi mám nějaké zlato a stříbro, ale o jeho hodnotu se také příliš nestarám. Je to pojistka. Co kdyby…  Nic víc a nic míň.

Proč tady o tom tlachám? Viděl jsem v týdnu jeden graf…

Všichni Češi by chtěli mít dostatek peněz a většina z nich by chtěla sama sebe považovat za bohaté. Ale prakticky nikdo se tak nechová a nehodlá pro to udělat naprosto nic. O tom vypovídá následující obrázek, který bych nejraději komentoval „Beze slov“.

investicni cosi

Omlouvám se za šipky. Jsem barvoslepý a šipky mně tam dodělal starší syn, abych byl v obraze :). To co jsem před lety změnil, je jediná věc. Přešel jsem z pravého kruhu do toho levého. Proto si máme tolik co říct s lidmi, kteří se rozhodli věnovat vydělávání peněz na burze a jen se bezradně rozhlížíme po východu, nebo dveřích vedoucích na WC pokud se ocitneme ve společnosti lidí vášnivě probírající partnerský život a smrtelné nemoci našich „celebrit“ a jejich rodin, případně nadávají na to, jak se mají špatně a že za těch předtím bylo líp. My víme, že nebylo…

 

komodity basic

Vstupte do komoditního kurzu!

 

————————————————–

 

komodity manual

 

Komoditní manuál zdarma

 

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře
  1. Standa Pýcha napsal:

    Souhlasím,moc pěkně napsané,taková je realita českých domácností a bude to trvat asi dlouho než se něco změní.Jsem šedivej z některých hospodských blábolů o ničem 🙂 Hezký den.

  2. Václav Pech napsal:

    Stando, díky. Bohužel, jsem nedávno na takové návštěvě byl a nebylo kam utéct. Všechno znali, všemu rozuměli, na stole poslední čtyři čísla Pestrého světa a učené řeči o jedné brněnské herečce, kterou jsem v místnosti osobně znal jenom já (radši jsem jim to ani neříkal), Záviděli všechno, hlavně to, kolik podle toho bulváru dostala peněz… Jiné téma za celou hodinu nebylo. Naprosto ztracenej čas a spousta negativní energie i když jsem se zkoušel „vypnout“. Nejhorší na to bylo, že to nebyli lidi mně vzdálení… 🙁

  3. Libri napsal:

    Přepíšu zkrácenou verzi jednoho mého posledního rozhovoru, který ilustruje tu beznaděj nejlépe:
    T(jako teta): to je strašné jak se ti zaměstnavatelé strašně chovají ke svým zaměstnancům (malé mzdy, práce přesčas zadarmo, nechovají se k nim s úctou atd.)
    L (jako já): chovají se normálně, přesně tak jak jim to zaměstnanci dovolují, je špatné že se snažíme soutěžit směrem dolů místo nahoru – budujeme montovny a soutěžíme s cenou práce číńanů, to nemůžeme vyhrát. když se radujeme že máme práci a abychom uspěli bereme horší podmínky než nešťastník, co končí na pracáku
    T: nj, ale stejně jsou ti podnikatelé zlí
    L: aha, tak když tygr uloví chromé zvíře tak je taky zlý? nebo se chová přirozeně, protože využije možnost, kterou dostal?
    T:?
    L: co kdyby ten zaměstnanec co si stěžuje se raději něco nového naučil (třeba šít oblečení, pěstovat biopotraviny atd.) co dokáže prodat za lepší peníze, zachoval si hrdost a na podmínky co se mu nelíbí rezignovaně nekýval?
    T: ale to oni i umí
    L: aha a proč to teda nedělají? a pak tak trochu dokola jako kolovrátek 🙂

    • Václav Pech napsal:

      🙂 je to tak. A končí to větou: „To není tak jednoduchý, jak ty si to představuješ!“…

  4. Petr S. napsal:

    Velmi inspirativní. Hned jsem se začal zajímat o další možnosti investování, abych taky jednou neskončil v cílový skupině bulvárních médií, poskytovatelů půjček a pod. Děkuji 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.