Zlato je sexy

Dnes to bude takové neučesané a možná delší. Říkal mi Martin, že jsem minulý týden „chyběl“ (už se pomalu balím do Thajska za rodinkou a potřebuji do odjezdu stihnout spoustu věcí), tak se to budu snažit vynahradit :). Snad to nebude na škodu. Navíc se naučíme jednu velice užitečnou techniku, jak analyzovat situaci na trhu s pomocí commercials a skupiny drobných spekulantů. Ale pojďme na to postupně.

Cukr

Cukr je evidentně „in“. Soudě nejen podle článků na finakademie.cz. Všichni pravověrní „COTaři“ mluví o shortu. A on ne a ne přijít. Své pochybnosti o otevření krátké pozice jsem ventiloval minule. Nezávisle na sobě jsem pak dostal hned několik dotazů, co že se mi na tom obchodu nelíbí. Bylo by toho víc, ale pro jistotu jsem napsal Larrymu o si o celé věci myslí. „Yes, maybe it is too early,“ zněla jeho odpověď a mě potěšilo, že se na věc díváme stejně.

To ovšem neplatí o mém synovi, od kterého původní dotaz vzniknul. Ten si cukr shortnul a odevzdal trhu to, co mu patří. Jen pro doplnění. „Mamut“ není žádný zelenáč. Studia na soukromé univerzitě mu zaplatily právě zisky z komoditního obchodování. I tak jsem mu ale musel říct: „Mezi námi je jeden rozdíl. Ty bys pořád obchodoval, já se snažím neobchodovat pokud možno vůbec. Když už nějakou pozici otevřu, tak jsem k tomu okolnostmi vlastně donucen. Na trhu je situace, která na mě křičí, a já bych si pak musel nafackovat, kdybych jí nevyužil.“

Zpět k cukru. Mám pořád dojem, že ten obchod nemá až takový potenciál, jakého jsme byli svědky při minulých shotech. Na druhé straně jsem ale o něco větší optimista, než před dvěma týdny. Je možné, že se pohyb nahoru vyčerpal a přišel čas na korekci. Se vstupem ale budu opatrný.

Ropa

Ano, připsal jsem si letos druhou ztrátu. Nijak moc nebolela. Byl to dobrý obchod, dobře se vyvíjel, ale trh nedal.

Crude comm_specs

Obvykle jsou situace, kdy jsou pozice commercials a drobných spekulantů na opačných stranách dobrou příležitostí k obchodu. To je vidět i na přiloženém grafu. Má to pochopitelně svoje pravidla, nefunguje to vždy, ale o tom třeba někdy jindy. Z otevřeného profitu 1.500 USD na kontrakt byla nakonec dvou set dolarová ztráta. OK, no problem. „When you are losing money, the tide will soon turn to profitable trades,“ říkal mi Larry Willams a z tohoto pohledu je drobná ztráta vlastně pozitivním faktem.

Zlato

Kdo COT sleduje ví, že aktuálně jsou už druhým týdnem žhavými komoditami kakao, zlato, ropa, cukr a nově také pomerančový koncentrát. Kakao a ropa jsou už z hlediska vstupu vlastně za mnou, zlato mně přijde poměrně sexy.

Gold commspecs

Commercials jsou opět na opačné straně grafu, než drobní spekulanti a opět má tento pattern historicky solidní úspěšnost. Podíváme-li se na net position, čeká nás také uspokojivý pohled:

Gold net classic

Pozice commercials se dostávají na úrovně, kde často docházelo k obratu trendu. To je dobré vědět. I jiný pohled na net positions říká, že se pozvolna dostáváme k možné úrovni obratu trendu. Na druhou stanu v úterý jsme tam ještě nebyli.

Gold net short

Ani z hlediska valuace není věc úplně čistá. Pod cenovým grafem jsou umístěny dva hodnotové indikátory, které pro používám pro posouzení svých obchodů se zlatem.

GOLD value

Jejich spolehlivost pro posouzení „fair value“ můžete posoudit z grafů sami. Věc se má tak, že podle jednoho z nich je zlato evidentně nadhodnocené, zatímco druhý sice říká, že je drahé, ale do extrému věc nehrotí. Inu nic není ideální. Přesto mám dojem, že by spekulace na pokles ceny zlata mohla mít své opodstatnění.

Akcie

Akcie se podle mého názoru nacházejí ze střednědobého pohledu ve fázi férového ohodnocení. Ukazují to také mé valuační grafy.

ES value

Své dlouhé pozice, o kterých jsem psal tady, jsem zavřel. Setrvávám jen v poměrně konzervativních párových obchodech. Jsem například long na čínských akciích zaměřených na „novou ekonomiku“ (např. spotřebitelský sektor atd.) a naopak short na čínských akciích „staré ekonomiky (finance atd.). Opodstatnění je poměrně jednoduché. Vládní reforma čínské ekonomiky předpokládá její přeorientování ze staré investiční na novou, v níž bude hospodářským tahounem spotřeba. Proč tedy nevěřit a trochu se na snaze čínské vlády nepřiživit? Můj pohled na Čínu psaný v době největšího propadu trhů je ke stažení zde.

Kniha autora tohoto článku: „Cesta k tradingu“ je k dispozici v elektronické podobě.

pechbook

Václav Pech
Jako vysokoškolský pedagog jsem získal Ph.D. v oboru teorie řízení a krizového managementu. Na trzích se s vlastními penězi, či jako správce, pohybuji více než deset let. Většinu tohoto času také profesně. Studoval u mnoha profesionálů, mimo jiných i u Larryho Williamse, který patří dnes mezi tradingové legendy. Investice a burza jsou mým koníčkem i profesí - Jsem také investičním analytikem společnosti Broker Trust.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.