Zábavná akcie

O co jde? Mluvím o akciích společnosti, která provozuje zábavní parky. Začal jsem analýzou leadera trhu – společností Disney – P/E  = 18 vypadá dobře, ale dividendový výnos 1,6 % mě nenadchl. Zkusil jsem se podívat jinou společnost provozujíc zábavní parky – Six Flags Entertainment. P/E ke 29, ale dividendový výnos 4,9 %. Tato společnost provozuje 20 zábavních parků.

Vývoj ceny akcie:

Proč jsem ji vybral? I když není firma největší, necítí tlak na ceny ze strany leader trhu, nepanuje zde cenová válka. Největší společnost na trhu – Disney – totiž sama ročně zvyšuje ceny vstupného do svých zábavních parků, čímž umožňuje stejný krok i pro své konkurenty.

V roce 2009 společnost prošla insolvenčním řízením a v roce 2010 nastoupil nový CEO. S krátkou přestávkou vede společnost dodnes. Během této doby nakoupil 3,6 milionu akcií, vlastní více než 4 % společnosti a je šestým největším akcionářem. Od roku 2010 společnost také vyplácí dividendy, které zvyšuje. Aktuální dividenda je přibližně 2,5 dolaru na akcii. CEO tak ročně inkasuje ročně 9 milionů dolarů na dividendách. Je proto silně motivován v pokračování tohoto trendu. Na dividendy jdou přibližně dvě třetiny volného cash flow.

Společnost naštěstí nefunguje jenom dojná kráva, vedení myslí jen na sebe a své aktuální dividendy, ale i na další rozvoj. Svědčí o tom fakt, že letos v příštích dvou letech je v plánu otevření několika zábavních parků v Číně. Tam míří na rostoucí střední třídu a jejich děti (nezapomínejme, že Čína zrušila politiku jednoho dítěte).

Finanční zdraví společnosti:

Jako řada další firem, společnost věnuje volné finanční prostředky na odkup vlastních akcií. Jde přibližně o 300 milionů dolarů ročně. Za poslední rok poklesl počet akcií přibližně o 5 %. Výsledkem je záporný vlastní kapitál. Tyto zpětné odkupy jsou financovány dlouhodobými půjčkami. Vzhledem k tomu, že záporný vlastní kapitál měla společnost již na konci roku 2016 a přesto v roce 2017 získala další dlouhodobé půjčky, věřitelům to nevadí. Jak je to možné?

Z výkazu cash flow vidíme ročně více 300 miliónů volného cash flow. Společnosti by stačilo přestat odkupovat vlastní akcie a ihned prostředky na úhradu závazků.

Do budoucna je možné omezení zpětných odkupů a použití volných finančních prostředků na plánované investice v Číně.

 

Jak něco takového odhalit? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů