Akcie: Walgreens Boots Alliance

Dnes vám představím akcie společnosti Walgreens Boots Alliance – největší lékárenský řetězec včetně velkoobchodu. Jako „‘vedlejší“ produkt se společnost snaží i o vývoj technologií které by umožnily poskytovat pacientům více sofistikované služby, sledovat zda opravdu dodržují doporučení lékařů apod.. Toto je ale zatím ve fázi vývoje bez významnějšího příspěvku k tržbám.

Hledal jsem dividendovou akcii a tato mě zaujala. Proč? Firma vyplácí nepřetržitě dividendy 85 let, z toho 42 let nepřetržitě zvyšuje dividendu vyplácenou na jednu akcii. V lednu společnost oznámila zvýšení čtvrtletní dividendy na 40 centů za akcii, oproti minulému roku ji společnost zvýšila o 6, 7 %.

Vývoj cen akcie vidíte zde:

Jako druhé – CEO vzal v lednu z vlastní kapsy 7,5 milionu dolarů a nakoupil za ně akcie jím řízené společnosti.  Toto je velmi silný signál. Nakupoval za 76 dolarů za akcii, páteční cena je 71 dolarů. Tedy pro nákup je aktuální cena ještě lepší. Přitom je CEO firmy uváděn jako „Beneficial owner“, tedy jeho podíl na firmě je nad hranicí 10 %. Insideři drží přibližně 15 % akcií, tedy akcie ve velkém objemu.

Roční tržby překonaly hranici 118 miliard, v roce 2016 činily 117 a v roce 2015 103,5 miliardy. Prodejní marže je těsně pod hranicí 30 miliard dolarů (resp. kolem 25 %). Provozní rentabilita je na úrovni 5,5 – 6 %.

U toho typu podnikání je důležitá zadluženost a cash flow. Tak se na ně podíváme.

V roce 2017 šel oproti předchozímu roku dolů pracovní kapitál (pokles z 8,8 na 1,2 miliardy). Na první pohled výrazné zhoršení. Při detailnějším pohledu na cash flow vidíme, že částka 6,2 miliard dolarů byla použita na splacení dlouhodobých závazků. V takovém případě nevidím v poklesu pracovního kapitálu problém, protože to není způsobeno špatným hospodařením společnosti.

Dalších 7 miliard bylo vráceno akcionářům (z toho čtvrtina ve formě dividendy a zbytek ve formě zpětných odkupů akcií).

Důležitá je doba obratu zásob. Zásoby necelých 9 miliard při obratu 118 miliard znamená, že zásoby se otočí 13x do roka, tedy ani na za měsíc. Velmi dobrá hodnota.  ALE. Toto je při metodě LIFO, která je ve Spojených státech v tomto segmentu obvyklá. Při metodě FIFO by šla hodnota zásob nahoru o 3 miliardy. V takovém případě by byla doba obratu zásob 1,2 měsíce, otočily by se tedy 10x do roka. I toto je velmi dobrá hodnota.

Úrokové krytí je kolem 8, což je také v pořádku.

Společnost je finančně zdravá, aktuálně nemá finanční problémy. Nyní se podíváme na ocenění akcie.

Porovnávat s konkurencí nemá smysl, protože druhá společnost má 30x menší kapitalizaci (kde mimochodem, společnost drží 40 % akcií). Stávající P/E = 20, tedy v souladu s ocenění trhu jako celku, P/S je 0,6 a P/FCF = 15.

Dividendový výnos 2,3 %.

Závěr? Společnost je finančně zdravá a zde se vám líbí ocenění akcie, to nechám na každém z čtenářů.

 

Jak to posoudit? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů