Úspory v bankách prodělávají a budou i nadále

Je to tak.

Předpokládám, že si sotva někdo vzpomene, na dobu, kdy mu vklady v bance vynášely výrazně více, než byla míra inflace, tedy míra znehodnocení peněz.  Ještě před rokem bylo sice možné jakžtakž udržet hodnotu úspor na termínovaném či spořícím účtu v bance, letos už to díky vyšší míře inflace – o což se ČNB snažila již dlouho – nejde nejde ani to.

Svoji hodnotu tak ztrácejí nejen peníze uložené pod matrací, ale i peníze uložené v bance.Reálné výnosy z peněz uložených v bance jsou teď záporné. Tak to bohužel je.

Meziroční míra inflace se letos pohybuje v rozmezí 2-2,5 procenta, do konce roku se může dostat i k hranici 3 procent.  Přitom ještě rychleji rostly například ceny potravin – stačí, když se podíváte na cenu másla.

Najděte mi vklad v bance, který bez splnění dalších podmínek typu provedení X transakcí, omezení výše vkladu apod. je schopen pokrýt alespoň tuto inflaci (a to ještě ani nepočítám s 15% daní z úroků). Většina bank nabízí za vklad na 1 rok úrok do 0,2 %. Nad 1 procento se dostalo pouze pár finančních institucí. Při vkladu na 3 roky se nad dvouprocentní roční úrok dostalo opět jen pár finančních institucí. Ani to nepokrývá dnešní míru inflace. My všichni na bankovních vkladech proděláváme.

I desetileté vklady bývají úročeny 2 procenty ročně.

ČNB je ráda za rychlejší inflaci, začala i se zvyšováním sazeb. Nespoléhejme však ba to, že banky obratem zvýší úrokové sazby. Ano, z úvěrů možná, ale sotva z vkladů.

Míře inflace se jakžtakž díky státní podpoře přiblíží stavební spoření, ale tam jsou peníze vázány na 6 let. Ani fondy 3. penzijního pilíře nepřekonávají inflaci – loňské zhodnocení bylo u většiny z nich kolem 1 procenta.

Je zde pár možností, jak inflaci překonat. Základy finanční gramotnosti včetně toho, jak lze inflaci překovat, si budeme ukazovat ZDARMA už za pár dnů …

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *