Tencent – čínský Facebook a něco navíc

Pro dnešek jsem si pro vás připravil skutečnou chuťovku. Jde o čínskou společnost, svojí činností velmi podobnou kombinaci facebooku s online hrami. Na Finvizu ji však nenajdete, ačkoliv by, pokud jde o kapitalizaci, pařila do první dvacítky. Ve Spojených státech se její akcie obchodují jako ADR pouze na OTC trhu, její kapitalizace k 28. říjnu přesahuje 250 miliard dolarů. Je tak srovnatelná a Alibabou nebo JP Morgan.

Přitom se z mého pohledu stále jedná o růstovou společnost – nejen kvůli zanedbatelnému dividendovému výnosu pod 0,25 %. Hlavně jde o růst tržeb v posledních několika letech

P/E na úrovni 40 může vypadat velké, ale u akcií růstové společnosti není tato hodnota diskvalifikující.  Přímo se nabízí srovnání s Facebookem – ten má P/E > 60.

Volné cash flow za posledních 12 měsíců je 46 miliard RMB, což je cca 6,7 miliardy USD. Poměr ceny k volnému cash flow je ještě o trochu příznivější: 38 (Facebook má 48). I tak však investoři spoléhají na pokračování růstu tržeb a volného cash flow (v nedávné době alespoň o 20 % p.a.).

Polovina příjmů jde z online her, čtvrtina ze sociálních sítí. O zbytek se stará online reklama a další e-business.

Kdo viděl moje video s analýzou akcií Cisco, jistě si vzpomene, jak jsem hodnotil zadluženost této firmy. V tomto případě vychází poměr dluhu a volného cash flow dokonce pouhých 1,5. Úrokové krytí je dokonce >30.

Zároveň je dluh v porovnání s vlastním kapitálem dvojnásobný.  Tento výsledek je ovlivněn složenými zálohami klientů, ve výši 125 miliard RMB. Tyto přijaté zálohy jsou na straně aktiv vykazovány odděleně od vlastních finančních prostředků společnosti, na straně pasiv jako závazek.  Nebýt jich, jsou dluhy vyšší než vlastní kapitál pouze o 10 procent. To už není tak špatné.

Otázkou zůstává, jak moc kdo věří čínským firmám, zvláště těm, jejichž akcie se neobchodují na hlavních trzích ve Spojených státech.  Tohle riziko musí každý posoudit sám.

Za týden vám ukážu, jak lze elegantně koupit tyto akcie se slevou. Pokud někdo najde jak, pište to do diskuse.

 

Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • – Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

 • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
 • jak získat pasivní příjem z dividend
 • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
 • a mnoho dalšího
 • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře
 1. Vojtěch Kuthejl napsal:

  Dobrý večer, pěkný článek.
  Myslím, že by se dalo koupit Naspers, které vlastní třetinu Tencent a vzhledem k ocenění Tencentu 250mld. a Naspers 74mld. Je tu slušný discount.

 2. Jan Dvořák Jan Dvořák napsal:

  Díky, jsem rád, že se Vám článek líbí.
  Naspers – máte pravdu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *