Target – zásah do terče?

Na základě dotazu jednoho z účastníků mých kurzu ZISKOVÉ AKCIE jsem zpracoval analýzu společnosti TARGET.

Společnost patří mezi tak zvané dividendové aristokraty, zvyšuje dividendy soustavně 46 let po sobě. Je to jedna z největších sítí obchodních domů ve Spojených státech, provozuje jich 1.816. Tržní kapitalizace společnosti je 34 miliard dolarů. Tady je vývoj ceny akcie. Žádná sláva, ale pro investory hledající primárně dividendový příjem to nemusí být důvodem prodeje akcie.

Teď dále.

Maloobchod není vůbec jednoduchý obor, Amazon ho válcuje čím dál více. Společnost se musí přizpůsobit trendům. Proto se snaží zvyšovat prodeje přes internet. Ačkoliv růst tohoto typu prodeje blížící se 30 procent ročně po dobu posledních tří let vypadá impozantně, celkově tento způsob prodeje generuje jen každý pětadvacátý dolar tržeb.

Výhodou společnosti je silná síť obchodů, a že je díky cenové politice diskontního řetězce konkurenceschopná. Společnost se snaží získat nové zákazníky – předělává / modernizuje prodejny, otevírá menší prodejny (těch během 2 let chce otevřít celou stovku).

V posledních 4 letech tržby klesaly, provozní zisk se kromě roku 2015 držel na úrovni plus mínus 5 miliard. Provozní rentabilita je kolem 7 – 8 procent, což je lepší než u Walmartu.

Roční EPS by se mělo pohybovat v rozmezí 4,3 – 4,5 USD. K udržení rostoucích dividend tak postačuje výplatní poměr kolem 50 procent. V poledních 10 letech rostl zisk na akcii v průměru o 5,5 % ročně, dividendy přitom o téměř 20 % p.a. (i když v posledním roce rostly dividendy pouze o 3,3 %).

I při krizi let 2007-2009 se z propadu roku 2008 společnost dostala během jednoho roku.

Pokud jde o finanční stabilitu – poměr vlastního kapitálu k aktivům je 30 %, u společnosti Walmart je to 38 %.  Tržby Target: 70 miliard USD, WalMart 485 miliard. Měřeno obratem, společnost Target je 7x menší.

  • Target: P/E = 12, P/B = 3, dividendový výnos 4,1 %.
  • WalMart: P/E = 21, P/B = 3,5, dividendový výnos 2,3 %.

Ocenění akcie je tak zhruba poloviční.

Ocenění akcie vnímám jako reakci investorů na výše zmíněná rizika – velikost (či spíše malost vzhledem v Walmartu a rozvoj online prodejů tažený Amazonem). Pokud se nestane něco mimořádného, společnost má dobrou šanci dotáhnout to na dividendového krále.

 

?? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami  získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů