Společnost Phillips 66 a její akcie

Jeden za čtenářů mě požádal o názor na tuto akcii. Dotaz zdůvodnil tím, že se dozvěděl, že akcie této společnosti nakoupil legendární investor Warren Buffett.  Tak jsem ho zpracoval a zde ho předkládám. Jedná se o společnost Phillips 66.

Tato vznikla před čtyřmi lety jako spin-off od společnosti ConocoPhillips. Nejde o malou formu, její tržní kapitalizace přesahuje 40 miliard dolarů a není tak o moc menší nežli tržní kapitalizace společnosti ConocoPhillips.

Následující graf ukazuje vývoj ceny akcie společnosti Phillips 66.

chart

Jde o rafinérii, proto akcie této společnosti nelze porovnávat s těžařskými společnostmi typu ExxonMobil. Právě to, že je to rafinérie, bylo důvodem pro zmíněná spin-off. Zpracování ropy na chemické a jiné produkty generuje tři čtvrtiny tržeb společnosti. Proto této společnosti nízká cena tropy nevadí. Společnosti tohoto typu jsou schopny dosahovat relativně stabilních výnosů nezávisle na ceně ropy.

Podívejte se na to, jak se při dramatické změně tržeb mnohem méně změnil čistý zisk společnosti.

Ph66P&L

Tržby klesly ze 175 miliard dolarů v roce 2013 na 100 miliard dolarů v roce 2015, tedy o více než 40 %. Vývoj tržeb silně koreluje s vývojem ceny ropy. Provozní zisk přitom vzrostl o téměř desetinu, čistý zisku dokonce o více než 10 procent. Proto se mi tato společnost jeví zajímavý za účelem omezení dopadu vlivu ceny ropy na portfolio investora.

Pokud jde o finanční stabilitu, zadlužení je z mého pohledu akceptovatelné – závazky jsou jenom o pětinu větší než vlastní kapitál, dlouhodobý dluh činí zhruba 40 % vlastního kapitálu. Navíc hodnota goodwillu není nijak dramatická (pod 10 % aktiv).

Warren Buffett nakoupil akcie společnosti Phillips 66 od roku 2012 v několika tranších, mimo jiné letos na jaře a poslední nákupy následoval na přelomu srpna a září. V současnosti drží téměř 15 procent všech akcií společnosti a jde o pátou či šestou největší pozici v jeho portfoliu.

Tady jsou názorně jeho poslední nákupy akcií a podívejte se, co jich je

Buffett

Působí to na mne dojmem, že akumuluje akcie pod hranicí 80 dolarů za akcii. Nyní se tak podíváme na ocenění akcie a fundamenty.

Cena akcie po většinu z posledních dvou let kolísá kolem hodnoty 80 dolarů – z pohledu do budoucna to považuji spíše za dobrou zprávu.  Akcie je díky tomu zajímavě oceněna: P/E=13,6. Hodnota P/S je 0,5 a hodnota P/B je 1,8. Akcie společnosti poskytují nadprůměrný dividendový výnos 3,2 %.

Na dividendách společnost naposledy vyplatila 40 % čistého zisku. I toto je pro mě příjemná hodnota – je zde polštář pro jejich udržení i v případě poklesu zisku bez nutnosti je dotovat z nerozděleného zisku minulých let.

Přitom dividendy mají silně rostoucí trend – letos od valné hromady činí čtvrtletní dividendy ve výši 63 centů na akcii, v roce před tím to bylo 56 centů a ještě rok před tím 50 centů každé čtvrtletí na akcii. Vypadá dobře.

 

P .S.

Rafinérie dále část svého businessu vyčlenila v roce 2013 do společnosti Phillips 66 Partners LP (PSXP) operující jako tzv. Master Limited Partnership, což je efektivní nástroj pro správu ropovodů a plynovodů a následnou výplatu dividend. Prosím nezaměňovat tyto dvě společnosti, i když Phillips 66 je stále ve společnosti  Phillips 66 Partners LP majoritním akcionářem.

Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMAZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Kompletní know-how formou Online kurzu najdete zde.

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *