Samá ropa, samý plyn… uhlí

Je to půl roku, co jsem psal o řadě bankrotů, pokud jde o uhelné společnosti. Tento sektor je totiž v dlouhodobém útlumu. Právě to je důvod, proč se na uhelný sektor dívám znova. Je to sektor, kde cena akcií mohou růst již při změně výhledu z „velmi špatný“ na „špatný“.

Letos v létě nařídil vedoucí čínští představitele tamním ropným firmám snížit těžbu, respektive dovolili jim těžit pouze 276 dní v roce. Tímto krokem klesla čínská produkce o 150 miliónu tun uhlí za rok. Pro srovnání – toto číslo je zhruba produkce Spojených států ve druhém čtvrtletí letošního roku.

Ve Spojených státech zbankrotovala loni a v první polovině letošního roku řada velkých uhelných společností – od Arch Coal až po Peabody Energy. Díky tomu šla tamní produkce uhlí prudce dolů. Na druhou stranu. Jestliže dnes, po takovém očistci v oboru, dokáže být nějaké společnost stále zisková a k tomu vyplácet velmi zajímavé dividendy stojí zato se na ní podívat, a to i když to není žádný gigant.

Mluvím o společnosti Alliance Resources Partners – graf akcie je zde:

ARLP

Jde o společnost typu Master Limited Partnership (podrobnosti o tomto typu akcií zde). Společnost je druhý největší producent uhlí na východě USA.  Dividendový výnos kolem 7,5 procenta (i přes nedávné snížení dividend) je na trojnásobku průměru největších amerických společností.  Výplatní poměr v tomto případě činí jenom cca dvě třetiny. Toto snížení dividend bylo menší než očekávané, proto je neprojevilo negativně na ceně akcie. Naopak.

Společnost osekávala náklady, kde se jen dalo (včetně zavírání dolů s největšími náklady na těžbu) a díky tomu je stále zisková – proto mi nevadí pokles tržeb v první polovině letošního roku.  Zvláště, když se situace ve druhém čtvrtletí zlepšila-. V současnosti provozuje 10 dolů.

Přes 95 procent vytěženého uhlí směřuje do již odsířených elektráren.

Závazky se blíží hodnotě 1,4 miliardy dolarů (včetně penzijních závazků vůči zaměstnancům). To vše při vlastním kapitálu 984 miliónů dolarů.  To bych ještě akceptoval. Vadí mi ale, že téměř 700 miliónů závazků je splatných do 12 měsíců (včetně revolvingového úvěru). Otázkou je, za jakých podmínek bude společnost schopna je refinancovat. Průběh tohoto refinancování (spojené s jednáním o podmínkách navýšení revolvingového úvěru) a získané podmínky budou jedním z hlavních ukazatelů o pohledu bank a finančních trhů na budoucnost této společnosti.

Mimochodem, zde uvádím, jaké ukazatele banka v tomto konkrétním případě sleduje (za poslední 4 čtvrtletí):

 • Dluh / cash flow<3 (naposledy 1,37)
 • Cash flow / placené úroky >3 (naposledy 23)

Společnost podmínky úvěru zatím s rezervou splňuje. Nákup akcií této firmy be se rovnal sázce na změnu z „velmi špatný“ na „špatný“.

 

Pokud vás zajímají akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • – Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

 • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
 • jak získat pasivní příjem z dividend
 • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
 • a mnoho dalšího
 • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *