Proč vítězí „maratonec“ nad „sprinterem“ ?

Proč vítězí maratonec nad sprinterem ?

Když postavíme na startovní čáru dlouhého závodu maratonce a sprintera, je předem jasné, kdo bude vítěz. Náš život, je také (doufejme) „dlouhý maraton“. Chceme vydělávat, užívat života –  a také zajistit naše děti. O tom je investování. Dlouhodobé budování pasívních příjmů (dividendy) a bohatství (růst podílů v jednotlivých firmách).

Investování je ve světovém „peněžním šampionátu“ je vlastně dlouhodobý maraton. A měl by se mu věnovat každý z nás. Důvod? Penze prostě nebudou, respektive budou v naprosto žalostné výši. Tak na přežití, nic víc. Kdo se včas nepostará o výnosné investice, ten se jen prospoří do chudoby. Neradostná realita, že?

Takže kdo je maratonec ?

   Maratonec je investor. Investora nezajímají krátkodobé fluktuace ceny akcie. Investor se zajímá o vnitřní hodnotu akcie. Investor čeká, že vnitřní hodnota kupované a držené akcie bude vyšší, než aktuální cena akcie na burze. To, že cena akcie spadla o 10% jenom proto, že společnost měla jedno slabší čtvrtletí a o pár centů menší zisk, investora nechá zcela klidným – pokud to zásadním způsobem neovlivní vnitřní hodnotu akcie. Investora ovšem k nákupu nezláká jedno či dvě mimořádně silná čtvrtletí či jeden mimořádný rok. Ani to, že televize Nova pěje na firmu ódy…. takových už bylo. Zkrachovalá NWR, ve světě Enron…. stačí?

Investor ví, jak funguje „klasická“ fundamentální analýza společnosti. Jaké akcie hodnotový investor nakupuje? Správně, často akcie vyplácející zajímavé dividendy.

Každá nakupovaná akcie (dividendová i růstová) musí splňovat 4 základní kritéria:

  1. Akcie musí být za dobrou cenu. Investor nekupuje předražené akcie – to dělají amatéři. Nákupní cena je to, co ve velké míře ovlivňuje celkové zhodnocení investice. Zamilovat se do „story“ opravdu není ten pravý způsob, jak najít správnou investici. 
  2. Firma na tom musí být finančně dobře. Kupovat akcie společnosti s finančními problémy se vyplácí pouze velmi, velmi zřídka. Investoři nekupují problematické firmy! 
  3. Rozumíte businessu společnosti? Toto je pravidlo prosazované W. Buffettem i dalšími špičkovými investory. A doporučuji se ho držet! Se znalostí byznysu dokážeme správně posoudit, zda je na tom společnost finančně dobře či nikoliv. Jsme schopni si bez problémů obstarat údaje nezbytné pro finanční analýzu společnosti.
  4. Management společnosti vlastní významný podíl akcií? Management firmy se chová nějak, když je motivován čtvrtletními výsledky a opcemi na akcie. Management se ale bude chovat jinak, když má přímo nezanedbatelný podíl ve společnosti. V tom případě nadřadí dlouhodobější cíle těm krátkodobým. Což je pro dlouhodobé investory jedině dobře. Toto je důležité zejména při našem investování do růstových akcií (viz. dále).

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *