Že Coca Cola i Pepsi jsou leadery na trhu nealkoholických nápojů, asi víme všichni. Jak ale vypadají jejich akcie? Dnes se podívám na Pepsi, i když mi chutná méně 🙂

PepsiCo zvyšuje dividendy vyplácení na 1 akcii již po dobu 45 let a řadí se tak mezi dividendové aristokraty. Vývoj ceny akcie je zde, tržní kapitalizace společnosti je aktuálně 165 miliard dolarů (o 30 méně než CocaCola)

pepsi

Co prodává Pepsi. Jako první jistě všechny napadnou sycené limonády. Přitom nápoje tvoří pouze zhruba polovinu obratu společnosti, v jejichž rámci navíc firma nabízí i řadu neperlivých nápojů. Druhou polovinu tvoří z části produkty typu slaných brambůrků (značka Lays) nebo začíná zdravá výživa.

 

Jak vypadají finanční výsledky?

Tržby jsou v posledních dvou letech víceméně stabilní a oscilují kolem hodnoty 63 mld. USD. I když v letech 2013-14 byly tržby i něco vyšší, společnost dosáhla v loňskem roce největšího provozního zisku z posledních čtyř let.

To je možné zejména díky silné pozici na trh (a tím i možnosti udržovat ceny nebo je dokonce zvyšovat a na straně náklady pak úsporami z rozsahu).

 

Jak vypadá rozvaha společnosti?

Pracovní kapitál je stabilizován na úrovni kolem 5 miliard dolarů. V porovnání se závazky je vlastní kapitál méně než pětinový.

Díky zpětným odkupům akcií (10 miliard za poslední 4 roky) klesá hodnota vlastního kapitálu firmy. Je to z důvodu dostupného levného dlouhodobého financování, kdy společnost raději vrací peníze akcionářům.

Mimochodem, závazky společnosti za poslední 4 roky stouply o částku téměř odpovídající objemu zpětných odkupů akcií ve stejném období.

Jsou zde nějaká rizika?

Jde o stabilní business, největším rizikem je tlak na omezení spotřeby limonád apod., čemuž společnost čelí již zmíněným angažováním i na poli zdravé výživy (i když tyto tržby zatím nejsou hlavními).

 

Zbývá ještě pohled na ocenění akcie

Dividendy jsou solidní, dividendový výnos je 2,8% s aktuálním výplatním poměrem kolem dvou třetin. P/E = 24,7 (očekávané P/E = 21) je odpovídající postavení společnosti a její schopnosti udržet stávající pozici a pokračovat ve zvyšování dividend.

 

Mějme vlastní rozumInvestujme do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Stačí dvacka denně… Nespoléhejte na důchod od státu, spoléhejte pouze sami na sebe. Jak na to, to si budeme ukazovat ZDARMA už za pár dnů …

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *