Obchodník s módou a jeho akcie

Podle mě jméno této společnosti řada z vás nezná. To je přesně ten důvod, proč jsem ji vybral. Chci ukázat, že zajímavé investiční příležitosti se objevují v různých segmentech (možná i neočekávaných) a i u méně známých firem.

Podívejte se na článek z březnového čísla Harvard Business Review. Z toho článku je u následující graf, porovnávají výkonnost akcií různých typů společností – „standardní“ firem a firem vedených jejími zakladateli.

W160316_ZOOK_FOUNDERLED-850x610

Možná již tušíte, proč jsem se rozhodl podívat se akcie společnosti American Eagle Outfitter. Loni v prosince se na pozici CEO vrátil se zakladatel (když již téměř dva roky před tím fungoval jako dočasný CEO). Společnost jer jedním t předních obchodníků s primárně džínovým, ale s rozrůstající se nabídkou dalšího oblečení a doplňků zboží pro mladé. Když přejímal funkci dočasného CEO, byla cena akci o polovinu níže, než v roce 2012.

Vývoj ceny akcie za posledních pět let je zde:

AEO cena akcie

Jak jsem již zmínil, v na začátku roku 2014 se do pozice dočasného CEO vrátil zakladatel společnosti. Ten udělal několik zásadních restrukturalizačních kroků. Od zavření řady nerentabilních kamenných obchodů (ale zároveň i otevření nových) a posílení pozice v online prodeji se na online prodej (polovina zákazníků již nakupuje alespoň někdy online), přes reorganizace nabídky (přidání další produktové řady, prodej doplňků apod.) až po zaměření se na udržení již jednou získaného zákazníka.

Je vidět zlepšující se trend generovaného volného cash flow (pravda, zatím jeho objem nedosahuje roku 2012, nebo dokonce let předkrizových). Údaje je však třeba očisti o nárůst investic z částky kolem 100 miliónů ročně ne více než 270 v roce 2014.

FCF

V roce 2015 činily investice kolem 150 miliónů. Pro rok 216 jsou plánovány investice ve výši 160-170 miliónů a na podobné úrovni jsou plánovány i do budoucna. To je velikost ufinancovatelná z provozního cash flow a přitom ještě stále zbývá na výplatu dividend.

Co se tak zlepšilo?  Díky zaměření se na již jednou získaného zákazníka si společnost mohla dovolit omezení různých slevových akcí. Vyšší tržby při stejných nákladech – vzorový příklad zlepšení hospodaření.  Stejný přístup bude pokračovat i do budoucna. Podívejte se na vývoj Gross Margin za několik posledních čtvrtletí

Gross Margin

Vzhledem k tomu, že se jedná o obchodníka je jedním z hlavních parametrů hodnocení je stav a obrátka zásob. Proto se na ně podívám podrobněji. Obrátka zásob je ukazatel, kolikrát za rok se zásoby „otočí“. Často používaný zjednodušený výpočet porovnávající stav zásob s obratem je zkreslený o marži. Při skutečném hodnocení obrátky zásob je třeba porovnávat zásoby s objemem nakoupeného zboží, ne s tržbami. Za prvních 6 měsíců letošního roku se zásoby otočily 2,7x, podobně jako v roce 2015

Return on Equity se dostal na hranici 20 procent a je nejlepší od roku 2009. Tedy i než ve velmi dobrém roce 2012. Přesně to jako investor vidím rád (W. Buffett má hranici nastavenou na 15 %).

Pokud jde o ocenění akcie, akcie v pátek 2. září uzavřela na 18,40 USD za akcii. Tato cena dává společnosti tržní kapitalizaci 3,3 miliardy USD. P/E=15,1, P/S=0,93 a PEG=1,1. Společnost je finančně zdravá, bez jakýchkoliv dlouhodobých dluhů s vlastním kapitálem 1,1 miliardy dolarů. Zisk za první dvě čtvrtletí 2016 oproti srovnatelnému období 2015 stoupl o téměř třetinu při růstu tržeb o zhruba 5 procent. To vše díky zlepšení hrubé marže z 35,7% na 37,3%.

Společnost udržuje v poslední době roční dividendy na stále úrovni 0,5 dolaru na akcii, což představuje dividendový výnos 2,7 %. Při výplatním poměr 40% a postupném odkupování vlastních akcií.

Dále doporučuji nepřehlédnout Beta <1, což ukazuje menší volatilitu akcie, než je průměr trhu a skutečnost, že institucionální investoři drží 99% všech akcií společnosti.

K tomu se zároveň ukazatel Enterprise Value / Free Cash Flow pohybuje mírně pod 13 (což je na úrovni ocenění společnosti Gap). Podle tohoto ukazatele patří mezi v rámci konkurenčních firem mezi mírně nadprůměrně oceněné. Čistě z pohledu ¨bezpečnosti¨ – firma není zadlužená. Přiznám se, že v nulovém dlouhodobém zadlužení nevidím extrémní výhodu – mírný dluh je často pro hospodaření firmy výhodný).

 

Závěr: nadprůměrně hospodařící společnost se stabilní finanční situací a zajímavou dividendou, avšak zároveň nadprůměrně oceněná v porovnání s konkurencí. Co u koho převáží, je na každém investorovi.

 

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

Kompletní know-how formou Online kurzu najdete zde.

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *