Mají akcie Goodyear před sebou dobré roky?

S produktem této společnosti se setkává množství z vás, řada pravděpodobně na nich i jezdí. Ano, jde o firmu vyrábějící jedny z nejprodávanějších pneumatik na světě. Mně se akcie této společnosti zamlouvají a uvažuji o jejich nákupu.

Pokud se podívám na závěr akcií v pátek 26. srpna je situace následující: P/E=28,75 ,P/S=0,48, P/B=1,83. To vše při ceně akcie 29,01 USD.

Graf od roku 2007 je zde, je vidět, že cena akcie se ještě nevzpamatovala z finanční krize:

GTGraf

Ukazatele P/S a P/B jsou z mého pohledu „v pořádku“. Proč ale zvažuji koupi akcie s P/E téměř 30? To si ukážeme dále.

Společnost a pohled pár let zpět

Goodyear je společnost, která v minulých letech prošla v tichosti významnou restrukturalizací. Místo masové výroby pneumatik a konkurence na trzích nízkou cenou se společnost zaměřila ne prémiové segmenty trhu s vyšší marží. Výsledkem je menší, ale ziskovější společnost. Přesně to, co mají akcionáři rádi.

V roce 2011 měla společnost tržby necelých 23 miliard dolarů a čistý zisk ve výši 321 miliónů (v letech 2009-2010 byla společnost při tržbách 16-19 miliard dolarů soustavně ztrátová).  V roce 2013 činil čistý zisk již 600 miliónů při tržbách 19,5 miliardy,  o rok později dokonce téměř 2,5 miliardy dolarů při tržbách 18,1 miliard.

Pohled na poslední rok

V roce 2015 následoval propad zisku na 307 miliónu při tržbách 16,4 miliard dolarů. Na tento propad zisku ale akcie společnosti nereagovaly nijak dramatickým poklesem. Naopak, akcie klesly méně, než byl pokles trhu měřený indexem S&P500. Jak je to možné?

Za poklesem zisku stojí dva faktory. Prvním faktorem je jednorázový odpis v posledním čtvrtletí loňského roku. Tehdy společnost ukončila své aktivity ve Venezuele. Za tento krok Goodyear zaplatil jednorázovým odpisem 646 milionů dolarů.  Takovéto položky (ať už jde o mimořádný zisk nebo ztrátu)) je třeba při posuzování hospodaření firem vyloučit. Při vyloučení této mimořádné a neopakovatelné položky roste reálný (na papírový) zisk na trojnásobek a P/E klesá na třetinu. Potom i očekávané P/E=6,9 dává smysl.

Druhým faktorem je posilování dolaru, které za rok 2015 snížilo zisk před zdaněním o 1,6 miliardy dolarů. Tuto položku ale z analýz nevylučuji. Protože se společnost Goodyear nezajišťuje proti kurzovým rizikům, je možné její opakování i v letošním roce. Z důvodu obezřetnosti bych ji však vyloučil, kdyby se jednalo o kurzový zisk.

Až do roku 2014 měla společnost negativní volné cash flow. Teprve v roce, kdy poklesl zisk, vygenerovala volné cash flow. Hlavně z důvodu splácení dluhů, vždyť poměr vlastního kapitálu k dlouhodobým závazkům je nyní zhruba 4x lepší než byl před pěti lety.

V roce 2015 došlo i ke zvratu v provozním cash flow, které se skokově zlepšilo (podle některých údajů dokonce dříve*). Díky kombinaci těchto faktorů společnost v roce 2015 po dlouhé době vygenerovala skutečné volné cash flow. Přitom volné cash flow je jeden z TOP faktorů, které zvažuji před nákupem akcie. Nárůst pohledávek během prvního pololetí vůči konci roku je cyklický a odpovídá minulým letům.

Pokud jde o závazky, společnost v loňském roce refinancovala dluh ve výši 1 miliardy dolarů sazbou nižší o více než 3 procentní body. Roční úspora: cca 30 miliónů dolarů.

Společnost zvyšuje vlastní efektivitu nad očekávání. Vždyť z posledních šesti čtvrtletí ve čtyřech nesplnila očekávání analytiků, pokud jde o tržby, ale zároveň ve všech šesti překonala jejich očekávání, pokud jde o zisk. Tyto nesplněná očekávání, pokud jde o tržby, jsou jedním z důvodů podhodnocení akcie.

Jako „nezohledněný bonus“ si nechávám tlak investora-aktivisty ze společnosti Marcato Capital Management LP. Ti oceňují výsledky, jaké přinesla restrukturalizace a očekává další zlepšení do budoucna. Tento investor tlačí firmy k vyšším dividendám nebo masívním odkupům vlastních akcií – celkem za zhruba 1,5 miliardy ročně po příští 3 roky (aktuální odkupy akcií této výše nedosahují – za rok 2015 činily zpětné odkupy akcií necelou desetinu této částky). Při kapitalizaci firmy na úrovní 7,7 miliardy dolarů by to byla třešnička na dortu. Zde je však nutný tržeb, při výborné efektivitě by následoval významný růst zisku.

Psychologie trhu tak drží cenu akcie při zemi. Stačí pár čtvrtletí po sobě, kdy se společnosti podaří alespoň splnit očekávání analytiků, pokud jde o tržby, a cena akcie by měla směřovat vzhůru.

Riziko?

Kromě běžných rizik asi to, že společnost je sice součástí automobilové průmyslu, kterému hrozí zpomalení, ale pořád prodává „spotřební zboží¨ a ne „investice“ jakou je nákup nového automobilu.

Závěr

Výrazně provozní efektivita a psychologie trhu tlačící senu akce dolů jsou hlavními faktory, které mě zaujaly a proč nyní uvažuji o nákupu této akcie.

 

*Pokud byste šli do prezentací vedení společnosti, našli byste miliardové volné cash flow již o několik let dříve, avšak s dodatkem „non-GAAP“. Jakékoliv „non-GAAP“ položky ignoruji, zvláště v prezentacích vedení.

 

Chcete se dozvědět více o postupech při analýze akcií? Chcete vědět, proč jsou „non-GAAP“ položky defacto škodlivé? Stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Kompletní know-how formou Online kurzu najdete zde.

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *