Lze profitovat na letadlových lodích Spojených států?

Ano. Jak? Stačí koupit akcie společnost Huntington Ingalls Industries, která se zaměřuje se na dodávky letadlových lodí třídy Ford pro americké námořní síly a má téměř monopolní postavení.  Pro americké námořnictvo dodávají lodě jenom dvě společnosti: Huntington Ingalls Industries a General Dynamics. Každá se zaměřuje na jinou třídu lodí, takže si vzájemně nekonkurují. Žádná jiná společnost proto neumí letadlovou loď nebo jadernou ponorku postavit.

Vývoj ceny akcie za poslední dobu je zde:

hiigraf

 

Jak to vypadá s fundamenty?

Jedna taková loď se právě staví a náklady na ní jsou 12 miliard dolarů. Americké námořnictvo má nyní 11 těchto lodí, každá s plánovanou životností 50 let. Podle toho by americké námořnictvo v rámci průběžné obnovy námořních sil mělo objednávat jednu takovou loď každých pět let a stará jde do šrotu. Sešrotování letadlové lodi vyjde na 750 miliónu dolarů.

K tomu vyrábí i jaderné ponorky a další lodě. Opět s monopolem na dané třídy lodí.  Jen na jadrné ponorky má společnost uzavřený kontakt za 17 miliard dolarů.

Přitom nejde jenom o prodej lodí, jde i o jejich pravidelnou údržbu a servis. Jedno „kolo“ údržby znamená tržby přesahující 2,5 miliardy dolarů. Vzhledem ke snaze D. Trumpa zvýšit významným způsobem výdaje na obranu lze jejich růst.

budget-winners

Navíc by výdeje na námořní síly by totiž měly stoupnout o třetinu.

Když to vše sečtu dohromady, roční tržby jsou na úrovni 7 miliard dolarů, provozní rentabilita kolem 12%. Pokud vám nesedí s cenou lodi, pak vězte, že je to dáno časovým rozlišením. Čistý zisk za poslední rok se blíží hranici 600 miliónu dolarů.

Při ceně kolem 210 dolarů za akcii vychází P/E = 17,5, P/S = 1,4 a P/B = 6. Vzhledem k monopolnímu postavení ve svém oboru považuji tyto hodnoty za odpovídající.

Jak to vypadá s finančním zdravím společnosti?

Na první pohled je společnost zadlužena, dluhy jsou ve srovnání s vlastním kapitálem trojnásobné. To je hodně. Dlouhodobé závazky jsou 1,3 miliardy dolar, k tomu závazky z penzijních plánu dalších 1,1 miliardy.

Roční úrokové náklady za rok 2016 činily 75 mil USD, což při provozním zisku 858 mil dává úrokové krytí > 11,5. To je na druhou stranu velmi bezpečná hodnota. Volné cash flow za loňský rok dosáhlo 537 mil USD.

Největší riziko? Vidím ho v penzijních plánech „Defined Benefit“. Díky tomu je výše zaúčtovaného závazku ovlivněna uplatněnými předpoklady. Stávající hodnota tohoto závazku je odvozena od očekávaného dlouhodobého zhodnocení prostředků ve výši 7,25%.

Závěr nechám na čtenářích.

 

Budujte vzdělání, které vám bude k něčemu užitečné. Finanční nezávislosti lze samozřejmě dosáhnout i bez miliard. Od toho je tady Finakademie.

Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů