Kolik stojí vaše dítě a kolik vaše spoření na důchod

Že lidé mají děti, se v drtivé většině případů považuje za samozřejmost a jen málokdo si je nepořizuje z čistě finančních důvodů, i když i takové se v naší společnosti bohužel vyskytují.

Náklady na děti však nejsou zanedbatelné. ČSÚ mluví o celkové částce potřebné k výchově jednoho dítěte na úrovni cca 1,5 miliónu. Někdy více, jinde méně, velmi často se pracuje s částkou 5-7 tisíc korun za měsíc (60-84 tis za rok). V to nepočítám drahé dovolené v zahraničí, luxusní oblečení apod.

Zde vidíme odhad ne nijak závratných ročních výdajů na děti „vzorové“ české rodiny:

vydajedite3

Jak vidíme, výdaje na výchovu dětí nejsou malé.

Tato částka není fixní, v průběhu času kolísá. Nejsou tam hračky, to je velmi individuální. Jak se dítě dostane do školního věku, postupně přidávají další a další náklady, nemluvě o rostoucích nárocích (i když ty je dobré korigovat).  Náklady na děti jsou v řadě případů podhodnoceny, hlavně v kategorii kroužků apod. – často pokud jde o sportovní nebo umělecké aktivity, soukromé hodiny čehokoliv apod. Místo 5 tisíc to může být i několikrát tolik (záleží na rodičích).

Komu se zdá 35 tis ročně za jídlo ročně hodně, tak vězte, že je to necelá stokoruna na den, a to jenom dotovaný oběd ve školní jídelně stojí mezi 20 a 30 korunami.

Přitom nesmíme zapomínat, že bychom se měli postarat nejen o své děti, ale zároveň i sami o sebe, repspektive o svůj důchod. Ten státní nám totiž sotva v budoucnu zajistí důstojný život. Spořit při výchově dětí na vlastní důchod (budovat vlastní „důchodový fond“) není nic jednoduchého, ale zároveň i ve velké řadě případů nic nemožného.

Ve své podstatě stačí na svůj tvorbu vlastního „důchodového fondu“ odkládat menší část toho, co investujeme do vlastních dětí a významným způsobem nám to pomůže zvednout naši životní úroveň v důchodovém věku.

Kudy do toho si ukážeme už od pondělí v  kurzu věnovaném financím. Tento kurz je dostupný ZDARMA a startujeme v pondělí 21. srpna.

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *