Jeden z největších krachů v historii – zpětný pohled

Za pár dní to bude 30 let, co proběhl největší jednodenní krach akciových trhů ve Spojených státech. Šlo o černé pondělí 19. Října 1987. Prodávají velcí institucionální hráči (banky, investiční společnosti, fondy) i drobní investoři. Všichni se chtějí najednou zbavit akcií. První volna prodejů strhává další atd. Klasická panika.

Titulek tehdejších novin vidíte zde:

black-monday-the-stock-market-crash-of-1987-nyt

 

Já chci ale poukázat ještě na jednu věc – zasadit tehdejší „konec světa“ do dlouhodobějšího časového rámce. Tady máte historický graf vývoje S&P 500. Kdybyste náhodou krizi roku 1987 nemohli na grafu najít, tak vězte, že je to ten zeleně podbarvený zoubek.

Takto z dnešního pohledu vypadá „největší jednodenní krach akcií v historii“.

sp

Kdybych ho nezvýraznil a na časové ose nebyly specifikovány roky, našli byste ho vůbec? Vsadím se, že velká vetšina nikoliv. Tak to je ukázka nepřekonatelného rizika investování do akcií.

 

Proto primárně investujte s dlouhodobým časovým horizontem do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

?? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami  získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

 

 

 

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů