Akcie: Hazard, který vynáší dividendy

„Kasíno“ je na burze

Setkal jsem se řadou lidé, co nazývali burzu kasínem. „Je to taková hra na náhodu, riskuješ a můžeš vyhrát,“ říkal kdysi jeden můj kolega. No, dnes už to neříká – burza kasíno opravdu není. Jak víte, investování je otázkou logiky, rozumu a trpělivosti.

Ale zpět ke kasínu. Což takhle vydělat peníze provozováním kasína?

Hazard sype do peněženky

Lepší než v kasínu hrát je kasíno vlastnit. A to jde překvapivě snadno: Na burze si můžeme koupit akcie jednoho z největších kasín na světě. A budeme inkasovat silně nadprůměrné dividendy.

Podívejme se na firmu Las Vegas Sands, provozující řadu kasín nejen v Las Vegas – kasína této firmy najdeme nejen ve Spojených státech, ale po celém světě, až po Singapur nebo Macau. V Singapuru společnost Las Vegas Sands drží jednu ze svou udělených licencí, v Macao jednu ze šesti (zde k tomu vlastní třetinu hotelové kapacity). Pro chod společnosti je nejdůležitější Macao, na druhém místě je Singapur a teprve až na třetím místě je samotné Las Vegas.

Rodinný podnik sype

Hned na úvod vidím jednu nezanedbatelnou výhodu – společnost je stále řízena zakladateli, respektive rodinou. V takovém případě se neřeší, zda se čtvrtletní zisk na akcii odchýlil od předpovědí analytiků i 1 cent tím či oním směrem. To rodinu nezajímá, ji zajímá dlouhodobější pohled. Navíc se je pro ní lepší nechat si vyplatit vyšší dividendy než velmi vysokou mzdu. Důvod je jasný – daně 🙂

Kolik akcií vlastní zakládající rodina? 54 % firmy. Nebojte se, tady nejsme v České republice, aby se majoritní akcionář choval nepřátelsky vůči menším. Rodina chce maximalizovat dividendy (už teď inkasuje na dividendách více než 1 miliardu dolarů ročně), s čímž se svezou i další akcionáři.

Podfuky na akcionáře si majitelé firmy, jejíž akcie se obchodují na NYSE, nemohou dovolit. Jejich pověst by šla do kytek a s ní i celý business.

Dividendy, dividendy, dividendy …

Společnost ještě není mezi dividendovými aristokraty apod., vyplácí dividendy pět let. Dividendy zatím rostou v průměru o téměř 24 % ročně a vedení společnosti v tom plánuje pokračovat i nadále.

Dividendový výnos je 4,6 % ročně. Hazard může vynášet, když tedy stojíte na správné straně 🙂

Vývoj ceny akcie je máme zde (zdroj: stockcharts.com) :

 

Finanční stabilita společnosti

Vlastní kapitál společnosti je 5,9 miliard USD, závazky 14 miliard. Částka 9,5 miliardy jsou dlouhodobé závazky společnosti. Kolem této úrovně oscilují již několik let.  Firma má nyní zainvestováno, proto akcionářům vrací volné nepotřebné peníze, v letech 2015 a 2016 společnost vyplatila na dividendách více, než byl čistý zisk.

V poslední době to dělá čím dál více společností, i když většina z nich to maskuje rozdělením mezi zpětné odkupy akcií a dividendy – tam to tolik „neřve“. Dívají se na to spíše z pohledu cash flow než z pohledu zisku.

To už znáte …

Pokud jste sledovali mé webináře, možná si pamatujete, že vyplácení dividend vyšších než zisk bylo důvodem, proč jsem upřednostnil akcie společnosti Cisco před akciemi firmy AT&T. Tady mi to tento nešvar vadí méně, protože vidím jinou motivaci – u AT&T to vedení dělalo jen proto, aby nevypadlo se seznamu firem nepřetržitě zvyšujících dividendy.

Po velkém propadu tržeb v roce 2015 (o pětinu ve srovnání s rokem 2014) klesly tržby v roce 2016 oproti roku 2015 o zhruba 2 procenta. Podle čtvrtletních tržeb se zdá, že dna bylo dosaženo v polovině loňského roku – od té doby čtvrtletní tržby rostou, což se projevilo i na ceně  akcie (viz graf – porovnejte si cenu akcie s létem 2016)

Více než polovina EBITDA společnosti je z Macau, víc než třetina ze Singapuru a jen desetina ze Spojených států.

Jakou hodnotu má kasíno?

Dividendový výnos 4,6 = jsem již zmínil, aktuální P/E = 25,5. To je na úrovni průměru odvětví.

Vysoký dividendový výnos vnímám jako kombinaci dividendové politiky společnosti a nedůvěry investorů v dosažení dna.

Budujte vzdělání místo „hraní si“ na burze

Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat ? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami  získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

Prima den 🙂

Ing. Jan Dvořák

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře
 1. Lea Vrbková napsal:

  Dobrý den,
  tak to by mě skutečně nenapadlo. Prvně jsem na tu zprávu koukala s pousmáním, ale pak, po přečtení Vaší úvahy jsem si řekla, vlastně proč ne….
  Děkuji za Vaše postřehy. Nejenže mají svou váhu, ale mě i pobavíte..
  Lea V.

 2. Balci napsal:

  jj LVS, vzbuzuje to ve mě nostalgické vzpomínky na rok 2009, kdy jsem akcii kupoval za 2,5USD:) bohužel jsem pak prodal na konci roku s tím, že šestinásobek za rok je fajn… To jsem ještě hazardoval s minimem znalostí a hlavně jsem začal s akciemi na jaře 2008… (dobrá škola psychiky, Ve které jsem tehdy moc neobstál). Díky Vám jsem teď o trošku chytřejší a hlavně jistější – za to dík:) Při příštím propadu to ustojím bez paniky. Snad:-D

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů