Je 3% daň z obratu hodně nebo málo?

Tento článek neberte prosím jako souhlas s novým nápadem Evropské komise, ale jako snahu podívat se na reálnost takovéto sazby.

Evropská komise připravila návrh, podle kterého by velké nadnárodní společnosti s významnými příjmy z poskytování digitálního obsahu v EU měly v EU platit daň z obratu. Nejčastěji se mluví o 3 %. Má to být náhrada za přesuny zisků těchto firem z celé Evropy do Irska.

Důvod? Když si koupím iPhone nebo libovolnou skladbu do něj, přijde mi faktura z Irska. Když si někdo objedná reklamu na Facebooku, přijde mu faktura z Irska. To je důvodem tohoto kroku EK. Tta se bojí daňové konkurence mezi zeměmi EU a dělá cokoliv, aby jí zabránila.

Zkusil jsem si udělat pár výpočtů, jak moc vycucané z prstu je tato sazba:

Začnu v ČR. V České republice je daň z příjmu právnických osob 19 %. Aby to odpovídalo 3 procentům obratu, musela by společnost dosahovat přibližně 16% rentability tržeb. Jak by dopadl ČEZ?

Výroční zpráva za rok 2017 ještě nebyla zveřejněna, proto se podíváme do zprávy za rok 2016.  Obrat 203 miliard, daň z příjmů 4,8 miliardy, tedy zhruba 2,5%. To není zásadní rozdíl. Přiznávám, že mě to překvapilo, ta blízkost. Poměr daně z příjmu k tržbám společnosti jsem totiž nikdy nepočítal.

Pokud se podíváme na poslední ukončená finanční rok společnosti Facebook: obrat 40,5 miliardy, daň z příjmu 4,7 miliardy, tedy téměř 12%. zde je to ovlivněno vysokou sazbou daně z příjmu v USA (35 %).

Zdá se, že sazba 3 % není vycucaná z prstu. Evidentně proto, aby nebyla jednoduše napadnutelná velkými nadnárodními společnostmi jako znevýhodňování.

 

Jak se ponořit do čísel a něco takového rychle vyhodnotit? Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů