Akcie: Investiční Shinkanzen vyjíždí. Kam jede?

Investiční Shinkanzen vyjíždí. Probléme je, že nikde ale není uvedena cílová stanice. Přesto, nebo právě proto, do něj nastupují do něj i lidé i s neslučujícími se cíli cesty… Jedni tvrdí, že míří do nebe, druhý, že míří do pekel. Každá strana má pro své tvrzení podloženo patřičnými argumenty. Není ale ani vyloučena výhybka po cestě.

Dnes se podíváme na argumenty obou stran – přičemž obě strany používají  často pro své argumenty tytéž okolnosti a události.

Vlak míří do nebe:

Indexy DJIA a Nasdaq, stejně jako Russel 2000 (pokrývající menší společnosti) dosáhly v poslední době množství historických maxim.

A každý dlouhodobý býčí trh je už ze své podstaty postaven na dosahování nových a nových maxim.

Trump prezidentem – prezident Trump oznámil masívní investice do infrastruktury (1 biliónů dolarů) a daňové škrty během následujících 10 let (celkem 6 biliónů dolarů). Záporné úrokové sazby jsou darem z nebes, stejně tak extrémně nízké sazby na desetileté bondy. Není nic snazšího, než si půjčit natištěné peníze. Zvýšení sazeb bude jednoduše překonáno masívními investicemi. Výsledkem by mohl být významný růst cen akcií.

Vlak míří do pekel

Indexy DJIA a Nasdaq, stejně jako Russel 2000 (pokrývající menší společnosti) dosáhly v posledních dnech historických maxim. Něčeho takového jsme byli naposledy svědky 31. prosince 1999. Schválně se podívejte na vývoj ceny akcií v letech 2000 a 2001…

Záporné nebo extrémně nízké úrokové sazby – jejich efekt je vyčerpán. Výsledkem je bublina nevídaných rozměrů. Její prasknutí bude mít silně negativní důsledky na globální ekonomiku jako celek. Vždyť díky penězům zdarma firmy investují i do projektu jen s minimální rentabilitou.

Stačí zvýšení sazeb a množství těchto projektů se stane nerentabilními. Vládní výdaje jsou v řadě případů pouze výdaje pro výdaje, jakési moderní „hladové zdi“.

Co s tím jako investoři?

 1. Pokud se necítíte silní v kramflecích, nechte vlak odjet. Za chvíli přijede další. Pravděpodobně s přesnější trasou.
 2. Jestliže již ve vlaku sedíte, sledujte, jestli nenajel na výhybku (ta může být blízko i daleko, to nikdo neví). V takovém případě byste měli být schopni (a ochotni) přizpůsobit se případné změně trasy (fundamentální změně situace). Pokud své akcii věříte a plánujete ji držet dlouhodobě, nechte si ji.
 3. Lidé v panice vyskakující z vlaku do pekel jsou ochotni zbavit se čehokoliv za jakoukoliv cenu, jen aby se s tím nemuseli dále vláčet. Tito lidé vám prodají akcie kvalitních firem za neuvěřitelné ceny. Ale nekupujte od nich vše jenom proto, že cena je nízká. Kupujte jenom skutečné poklady prověřené fundamentální analýzou.

Zapamatuje si třetí bod. To je klíč k dlouhodobému investování.

 

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

 • – Růstové akcie
 • – Dividendové akcie
 • – Tajné informace
 • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

 • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
 • jak získat pasivní příjem z dividend
 • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
 • a mnoho dalšího
 • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *