Akcie: 25% za rok na Intelu

Společnost Intel asi není třeba nijak představovat. Je to globální společnost s tržní kapitalizací nad 200 miliardami dolarů, tržbami nad 60 miliard s více než 100.000 zaměstnanci. Je to zároveň i velmi inteligentní investice.

Jak že si letos vedla? Minulý týden cena akcie uzavřela na 44,56 dolarech. Rok 2017 přitom začínala na hodnotě 36,60 USD. Zhodnocení akcie bez dividend tak činí 21,7 %. K tomu 3% dividendový výnos.

Dvouletý graf ceny akce je zde:

Pěkný balík skrytý s nízkým P/E

Na začátku roku se akcie obchodovala s P/E = 16,7 – což je hluboko pod průměrnou hodnotou P/E společností obsažených v indexu S&P 500. Aktuální P/E je přes růst ceny akcie dokonce ještě nižší a je rovno 15,6.

Vlastní kapitál společnosti na počátku roku činil 66,2 miliardy, v září pak 71 miliard dolarů. I kdybych odečetl goodwill (více v kurzu Ziskové akcie Basic), činil na počátku roku vlastní kapitál 52 miliard. Proti třeba Boeingu (kde je vlastní kapitál záporný), je to bylo a stále je velké plus.

Ukazatel P/B činil na začátku roku necelých 2,6, nyní je 2,95. To je dáno jak růstem ceny akcie, tak k tomu přispěly i zpětné odkupy akcií, na které v prvních třech čtvrtletích letošního roku vynaložila společnost 3 miliardy dolarů. Za poslední 10 lest společnost odkoupila každou čtvrtou akcii, za poslední 3 roky pak 7 % akcií. Na tak velkou společnost je to významné číslo.

Společnost „seděla“ a stále „sedí“ na 17 miliardách volných finančních prostředků. Provozní cash flow za rok 2016 činilo 21,8 miliardy dolarů. Letošní hodnota se nebude pravděpodobně o moc lišit.

Povýšení do rytířského stavu se blíží

Proč byla akcie Intelu zajímavá na počátku roku? Protože hned při prvním screeningu na mě vyskočil dividendový výnos na úrovni 3 % a růst dividend o 10 procent ročně za poslední 3 roky. K tomu Intel zvyšuje dividendy soustavně od doby, co je začal prvně vyplácet – tedy od roku 1994. Chybí mu jen tři roky do dividendového aristokrata. Něco podobného, jako na jaře 2016 u společnosti Cisco.

Co se týče zadlužení, na počátku roku bal vlastní kapitál více než dvojnásobná v porovnání se závazky (navíc ještě závazky měly velmi příznivou strukturu). Pracovní kapitál přesahoval 30 miliard dolarů.

Letos jsme vydělali 25%

To vše dohromady dávalo velké šance pro zajímavé zhodnocení investice. A to se dostavilo. Akcie se zhodnotila o 21,7 % a k tomu ještě investor dosáhl na 3% dividendový výnos. Suma sumárum, 25 % za rok.

3% pasívní příjem se jistě hodí, zvláště když lze předpokládat pokračující trend růstu dividend na akcii, který bude zvyšovat „sám od sebe“ náš pasívní příjem o dejme tomu 7-10 procent ročně. Kam se na něco takového hrabe valorizace důchodů.

Jak se dostat k takovým to výnosům reálně (ne spekulací na cenu Bitcoinu, ale výnos podložený skutečnými fundamenty), se dozvíte v kurzu Ziskové akcie. ? Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat.? Nebo jen opsat P/E ze serveru.

Od toho je tady Kurz Ziskové akcie Basic, který vám dává plný přístup do diskuzního fóra, kde probíráme naše obchody. Hodnotíme zde firmy, dividendy, budujeme pasivní příjem.

Kurz Ziskové akcie Basic vás dostane mezi lidi, kteří těží z výsledků amerických firem pěkný balík peněz. Naučíte se vše potřebné, jak s pár korunami  získat pasivní příjem, jak zabezpečit vlastní rodinu i jak vybudovat skutečné bohatství, které budou užívat i vaši potomci.

Zdarma si můžete stáhnout můj ebook a podívat se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů