Permabears – historicky nejhorší investiční strategie

Řada lidí se mě ptá, kdy už přijde ten dlouho očekávaný velký krach na burze. Po pravdě odpovídám, že nevím. Ale vím jednu věc – čekání na něj je historicky nejhorší investiční strategie. Teď mluvím o takzvaných “permabears”, tedy lidech, co prorokují obrovský krach již 10, 20 nebo i více let. U řady z nich nejde jenom o krach na burze, ale i o celkový rozklad společnosti. Podle nich žijeme v jakémsi „matrixu“ a skutečnost je mnohem horší, než vypadá.

K žádnému rozkladu společnosti nedošlo a žádný pád (ani ten 2008/2009) pro ně není dostatečně velký a pořád čekají na ten jejich „vyvolený“.

Až se jednou takového pádu dočkají, budou se bít v prsa stylem „já jsem to říkal“. Samozřejmě, ž stojící hodiny ukazují dvakrát denně přesný čas.

V mezidobí čekání na „superkrach“ přicházejí o velké peníze (minimálně pravidelně inkasované dividendy). Tím superkrachem nemyslím klasické střídání býčích a medvědích trhů – tyto cykly samozřejmou součástí dění na burze.

A pochybuji, že na daném pádu vydělají více, než o kolik v mezidobí přišli. Snad kdyby náhodou trefili spekulaci na prodej anebo nakoupili akcie na dně. I když u nákupu akcií si nejsem jist, žádná cena pro ně nebude dnem – vždy budou čekat další pokles. Takže nenakoupí. A jakýkoliv růst (ať už jakkoliv velký a dlouhý) budou považovat za korekci medvědího trhu.

Skutečný vývoj za posledních 40 let:

sp500Co to pro mě znamená? Akcie držím dlouhodobě (i přes pád 2008/2009) a v případě zajímavých cen dokupuji. To “permabears” neumí. Nebojím se držet.

Proto primárně investujte s dlouhodobým časovým horizontem do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Čím levnější akcie, tím zajímavější dividendový výnos nabízí. Podmínkou samozřejmě je finanční zdraví společnosti. Proto neřeším krátkodobé fluktuace ceny akcie nepodložené dlouhodobou změnou fundamentů dané společnosti.

🎓🎓 Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat 🎓

Pokud jde o základní pochopení fungování finančních trhů, doporučuji  kromě e-booku zdarma tyto články:

Pohled na pár vybraných akcií:

Jedna z cest je investovat do fundamentálně zdravých akcií vyplácejících zajímavé dividendy. Pokud vás zajímá, jak tyto fundamentálně zdravé akcie, stáhněte si zdarma můj ebook a podívejte se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

 

EBOOK ZDARMA ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Moje kompletní know-how jsem shrnul do Online kurzu Ziskové akcie, který absolvovalo již přes 700 lidí. Vstupte do kurzu a naučte se

  • jak vybudovat penězovod, který zabezpečí i vaše potomky
  • jak získat pasivní příjem z dividend
  • jak budovat s pár korunami skutečné bohatství
  • a mnoho dalšího
  • Jak funguje IPO
  • vstupte do Online kurzu Ziskové akcie a začněte ihned pracovat na svém bohatství!

 

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *