Gatesovy odpadky po roce

Je to téměř rok, co jsem se na těchto stránkách věnoval akcii společnosti Waste Management. Tato akcie tvoří nezanedbatelnou složku v investičním portfoliu Billa Gatese. Jak napovídá název, společnost se věnuje odpadovému hospodářství. Jak vypadá situace po roce?

Líbí se mi. Cena akcie šla nahoru, společnost zvýšila dividendu vyplácenou na jednu akcii. Společnost tak překonala hranici 15 let nepřetržitého zvyšování dividend. Vývoj ceny akcie je zde:

Zhodnocení ceny akcie se tak vrátilo k dříve obvyklému scénáři, kdy vývoj ceny akcie silně koreloval s vývojem trhu jako celku (měřeno indexem S&P 500).

V době psaní minulého článku byla cena akcie na hranici 70 dolarů, aktuální cena je 88 dolarů.  Zvýšení ceny akcie činí 26 % + 2,4% dividendový výnos (platný před rokem) k tomu. Pěkné. Ukazatel P/E se nezměnil to znamená, že růst ceny akcie odpovídá růstu EPS. To vše při 5% růstu tržeb z důvodu rozdělení nákladů mezi fixní a variabilní.

Struktura rozvahy ani její velikost (měřená celkovými aktivy) se nijak zásadně nezměnila. Pokud jde o závazky, dochází k běžnému postupnému přesunu závazků z dlouhodobých do krátkodobých. K tomu stačí, by se jen díky posun v čase staly některé závazky splatné za méně než 12 měsíců. Díky tomu je nezbytné je začít vykazovat jako krátkodobé.

Co se týče úrokového krytí, zde se díky větším ziskům situace zlepšila, současné úrokové krytí se blíží 8. Fajn, ale je nezbytné tento ukazatel dále sledovat, respektive sledovat objem a úročení nově získaných dlouhodobých úvěrů nebo vydaných dlouhodobých obligací.  Nové závazky budou jistě úročeny vyšší úrokovou sazbou než závazky vzniklé například před rokem či dvěma.

Finanční stabilita společnosti se nezměnila. Výsledovka také nevykazuje žádné mimořádné změny. Můžeme nechat akcii „na pokoji“ a jen monitorovat její další vývoj, s důrazem cash flow na nákladovost závazků.

 

? Zbavte se obav, postupujte krok za krokem. Budujte vzdělání. Nezapomeňte, že je obrovský rozdíl něčemu opravdu rozumět, nebo jenom něco odpapouškovat.? Nenechte si proklouznout mezi prsty podíl na rozdělovaných stamiliardách dolarů.

Zdarma si můžete stáhnout můj ebook a podívat se na moje postupy při vyhledávání těch nejlepších akcií světa:

EBOOK ZDARMA
ZISKOVÉ AKCIE: investujte profesionálně

  • – Růstové akcie
  • – Dividendové akcie
  • – Tajné informace
  • + „třešnička na dortu“

Ke stažení ZDE

 

Jan Dvořák
Jan Dvořák
Jan Dvořák je uznávaný odborník na fundamentální analýzu akcií a globální makroekonomickou analýzu. Je zakladatelem portálu proinvestory.cz, který je v současné době jedinečným projektem na české scéně. Mezi jeho čtenáře patří investiční profesionálové z bankovních domů, soukromí obchodníci, ale i lidé, kteří teprve s investováním nebo obchodováním na finančních trzích začínají. Při investování na kapitálových trzích zaměřuje se na akcie středních firem, včetně komoditních.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů